Fotopułapka uchwyciła rzadki okaz pandy, której nie spotkasz już na wolności. Niecodzienne nagranie obiegło internet

Jedna z chińskich fotopułapek uchwyciła niezwykle rzadki gatunek pandy. Najprawdopodobniej to jedyny przedstawiciel pandy wielkiej białej, który żyje jeszcze na wolności. Inne znajdują się jedynie w zoo i specjalnych ośrodkach. To niezwykłe nagranie zachwyciło internautów na całym świecie.

Fotopułapkom często udaje się uchwycić niesamowite momenty ze zwierzętami w roli głównej. Nagrania z leśnych zabaw udostępniają między innymi polscy leśnicy, dzięki czemu internauci mogą podziwiać naturę oraz dzikie zwierzęta z zacisza własnego domu. Podobne wideo zamieszczono z fotopułapki umieszczonej w rezerwacie przyrody Wolong w Chinach. Widać na nim naprawdę niecodzienny widok.

Zobacz wideo Najsłodszy niedźwiadek świata? Nie da się w nim nie zakochać!

Rzadki okaz pandy uchwycony na fotopułapce

Panda wielka biała to niezwykły okaz, który trudno spotkać na wolności. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do widoku charakterystycznej pandy wielkiej z czarnymi plamami i obwódkami wokół oczu. Tymczasem osobnik uchwycony na fotopułapce jest całkowicie biały. Na nagraniu widać początkowo matkę ze swoim młodym. Ona chowa się w dziupli drzewa, podczas gdy jej dziecko buszuje po okolicy. Dopiero po chwili można dostrzec przedstawiciela pand albinosów, który zaczął zbliżać się do będących na miejscu zwierząt. Początkowo zarówno matka, jak i młody osobnik zachowały spokój. Dopiero gdy biała panda znalazła się zbyt blisko drzewa, została podjęta próba przegonienia jej. 

Na kolejnym ujęciu widać jednak, że to matka z dzieckiem wyniosły się z dziupli drzewa. W tym czasie przedstawiciel pandy wielkiej białej nie próżnował. Zwierzę obwąchało każdy zakątek, w którym wcześniej znajdowały się dwie pozostałe pandy. Rzadki osobnik zajrzał również do środka drzewa, a całą jego ciekawość uchwyciła ukryta fotopułapka. Całe szczęście, ponieważ internautom film momentalnie przypadł do gustu. Panda biała nie była jednak agresywna wobec spotkanych osobników. Jak możemy przeczytać w serwisie Daily Mail, Wei Rongping, starszy inżynier w Chińskim Centrum Ochrony i Badań nad Pandami Olbrzymimi przedstawiciel rzadkiego gatunku pand był niemalże wielkości dorosłego osobnika, co oznacza, że jest to zwierzę dojrzałe oraz zdrowe.

Zwierzę zauważono kilka lat wcześniej

Nie jest to jednak pierwszy raz, kiedy owy okaz udaje się złapać na fotopułapce. Po raz pierwszy uchwycono białą pandę w roku 2019 na wzniesieniu na wysokości ok. 2000 m n.p.m. Pracownicy Narodowego Rezerwatu Przyrody Wolong w prowincji Syczuan podali informację, że najprawdopodobniej uchwycona na fotopułapce panda biała ma około sześciu lub siedmiu lat i wygląda na całkowicie zdrową. Mogli to ocenić za pomocą kamer śledzących ruchy zwierzęcia. Badania nad pandami białymi są nadal prowadzone. 

Nadal nie jest jasne, czy gen zwierzęcia będzie dziedziczony i stale przekazywany populacji pand. Potrzebne są dalsze badania

- zdradził Li Sheng, naukowiec ze szkoły nauk przyrodniczych Uniwersytetu Pekińskiego, cytowany przez serwis podroze.wprost.pl.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: