Wyjeżdżasz na wakacje? Nie zapomnij spakować tej rzeczy. Na miejscu może cię kosztować fortunę

Podróżując za granicę, trzeba pamiętać o spakowaniu najważniejszych rzeczy. Dokumenty, portfel i leki to jednak nie wszystko. Podczas letnich wakacji nasza skóra potrzebuje ochrony, którą zapewnia krem z filtrem SPF. Osoby, które myślą, że z łatwością zdobędą go za granicą mogą się przeliczyć. Podobnie zrobiła bowiem turystka, która przez nieuwagę zmuszona była zapłacić fortunę.

Przed wyjazdem na wczasy często musimy dopełnić wielu formalności i obowiązków. Na pakowanie nie poświęcamy zwykle wystarczająco dużo czasu, a przez pośpiech czy nieuwagę można zapomnieć ważnych rzeczy. Często pocieszamy się myślą, że pozostawiony w domu dezodorant, szampon czy pastę do zębów zakupimy na miejscu. Na to właśnie liczą lokalni sprzedawcy, którzy zawyżają ceny podstawowych produktów. 

Zobacz wideo Ile trzeba nałożyć kremu z SPF, by ochronić się przed słońcem?

Turystka zapłaciła w sklepie hotelowym krocie za krem z filtrem 

O tym, że kurorty hotelowe często zawyżają ceny przekonała się turystka, która po powrocie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich podzieliła się swoją historią z portalem WP Turystyka. Kobieta wybrała się na urlop do Ras al-Chajma, gdzie temperatury w sezonie znacznie przekraczają 30 st. Celsjusza. Pech chciał, że polska turystka zapomniała spakować kremu z filtrem. Przekonana, że z łatwością dostanie go w hotelowym sklepie, doznała niemałego szoku, widząc jego cenę. 

Krem z filtrem SPF 50 kosztował 255 dirhamów, czyli niemal 300 złotych. Cena za SPF 30 wynosiła 156 dirhamów, czyli około 170 złotych. Jako że w pobliżu nie było żadnych innych sklepów, kobieta zmuszona była z bólem w sercu kupić drogi krem. Teraz przestrzega innych przed popełnieniem tego samego błędu. Jak stwierdziła: "Zabierajcie ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy. Nigdy nie wiadomo, jak w danym miejscu będzie wyglądała sytuacja. Takie rzeczy, jak leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, butelkę do wody z filtrem węglowym czy ochronną emulsję do opalania koniecznie trzeba mieć ze sobą. Ja zapomniałam i szybko tego pożałowałam. Za tę cenę mogłabym w Polsce kupić dziesięć takich kremów".

Dlaczego krem z filtrem jest niezbędny podczas podróży?

Brak kremu z filtrem na wakacjach może się wydawać błahym problemem, rzeczywistość wygląda jednak zgoła inaczej. Filtry SPF chronią skórę przed poparzeniami słonecznymi oraz przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, które przyczyniają się do przedwczesnego pojawiania się zmarszczek i do utraty jędrności. Co jednak ważniejsze, kremy z filtrem znacznie obniżają ryzyko zachorowania na nowotwór skóry.

Ochrona z SPF powinna być elementem codziennej pielęgnacji nie tylko cery, ale i skóry na całym ciele. Jest to szczególnie ważne podczas wakacji w ciepłych krajach, gdzie promienie słoneczne są nieubłagane. Fotoprotekcja ochroni nas przed niepożądanymi skutkami zbyt długiego przebywania na słońcu.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: