Polska okiem Brytyjczyków. Na liście najlepszych atrakcji miejskie perełki i dużo pysznego jedzenia

Polskę da się lubić! Brytyjski dziennik "The Guardian" wybrał 10 najlepszych atrakcji, których można doświadczyć w kraju nad Wisłą. Na liście nie zabrakło kultowych miast i swojskich akcentów, ale także elementów historycznych lub czy prawdziwych perełek turystycznych.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak Polska długa i szeroka tyle ciekawych atrakcji, regionów i lokalnych dóbr. Brytyjski dziennik "The Guardian" wybrał listę 10 unikatów, których nie można pominąć, odwiedzając kraj nad Wisłą. Jak się okazuje, w iście brytyjskim stylu jest zwiedzanie miast, podziwianie pięknej natury czy testowanie lokalnych smakołyków. 

10 najlepszych atrakcji w Polsce zdaniem Brytyjczyków

Na piedestale został wyróżniony Poznań. Miasto wychwala się za niepowtarzalny nastrój, malowniczą architekturę i tętniącą życiem starówką. Wspomniano także o historycznym rynku i stukających się rogami koziołkach, które są już kultową atrakcją. Nie można pominąć także Rogalowego Muzeum gdzie specjałem są rogale świętomarcińskie. Wspomniano także o Centrum szyfrów Enigma, gdzie wtajemniczyć można się w ciekawe zagadnienia i historię czy o licznych restauracjach serwujących obłędne dania. 

Na drugim miejscu pojawiła się Warszawa. Jeśli chodzi o stolicę, wymieniono w pierwszej kolejności jej bogatą historię i czasy, które przetrwało miasto podczas II Wojny Światowej. Polecono Muzeum Neonów, ale także Muzeum Wódki, gdzie można skosztować tradycyjnego trunku w wielu wersjach, a także zgłębić tajniki produkcji i historię. Kolejnym punktem na mapie było odwiedzenie Kościoła Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, gdzie z sentymentu znajduje się serce Chopina. Kuchnia była kolejną atrakcją - wychwalany jest bigos, dziczyzna czy kultowe już pierogi. 

Trzecie miejsce na podium należy do górzystych regionów kraju. Południe wychwalane jest w rankingu za niepowtarzalny klimat, wiele narciarskich ostoi, gorące termy czy swojskim klimatem. Poleca się Podhale, Karkonosze i Bieszczady. Na czwartym miejscu wyróżniono... jazdę tramwajami! Atrakcja może da nas wydawać się dosyć śmieszna, jednak ten środek komunikacji miejskiej chwali się nie tylko za ładny wygląd i komfort jazdy, ale i możliwość taniego eksploatowania różnych miast. 

Zobacz wideo Liczne atrakcje w Poznaniu. Miasto doceniono za granicą

Perełki z Polski - te atrakcje turystyczne poleca brytyjski dziennik 

Wśród pozostałych perełek znalazły się także koncerty i wydarzenia muzyczne takie jak np. katowicki Festiwal Muzyki Nowej lub Open'er na którym wystąpią Arctic Monkeys czy Lizzo. Na trasie zwiedzana Polski nie mogło zabraknąć także tematyki sacrum oraz zwiedzania majestatycznych świątyń i katedr. Wśród najpiękniejszych obiektów wymieniono Wawel, Kaplicę św. Kingi w Wieliczce i warszawską katedrą św. Jana. 

Na liście nie zabrakło także nadmorskiego klimatu! Jak wspomniano: "Polska riwiera to przede wszystkim Sopot, z kilkukilometrową złotą plażą wspartą chronionymi wydmami, najdłuższym molo w Europie i odrestaurowaną architekturą z epoki uzdrowiskowej". Polecono także Gdańsk z piękną starówką, licznymi muzeami i dzikimi plażami. Pojezierze mazurskie to kolejny polecany punkt - miejsce wyróżniono za niebywały charakter, liczne atrakcje i spoty wodne czy malowniczą Puszczę Białowieską. 

Ostatnie polecenia to przede wszystkim polskie jedzenie. Polecono odwiedzać lokalne bary mleczne i spróbować gołąbków, żurku czy tradycyjnego bigosu. Kubki smakowe Brytyjczyków podbiła także swojska pajda chleba ze smalcem, pierogi i sernik. 

Więcej o: