Nie zabieraj ich do domu! Najpierw zasięgnij informacji. "Ludzie mają coś z głową"

Ośrodek Rehabilitacji zwierząt Jeżurkowo opublikował komunikat w mediach społecznościowych, w którym apeluje do ludzi, którzy zabierają jeże do domu. Jak zaznaczają działacze, porywanie tych zwierząt nie jest najlepszym pomysłem.

Jeże to zwierzęta, które można spotkać na trawnikach, wśród liści, zarówno w lesie, jak i w mieście. Nie należą do płochliwych i nie ukrywają swojej obecności. Wszystko dzięki kolczastej zbroi, jaką posiadają. Potrafią szybko zwinąć się w kulkę strosząc kolce. Niestety, niektórzy spotykając je w mieście zabierają je ze sobą, aby im "pomóc". Ośrodek Jeżurkowo krytykuje tego rodzaju zachowania i prosi o zachowanie rozwagi. 

Zobacz wideo Pędziła 146 km/h w terenie zabudowanym. Policjantom przyznała, że lubi szybką jazdę

Jeżurkowo apeluje. "Czy ktokolwiek porywa kobietę z dziećmi i trzyma obcą rodzinę u siebie w mieszkaniu?"

Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Jeżurkowo na facebookowym profilu opublikował post, w którym podaje kilka przykładów dotyczących zabierania jeży z ich środowiska naturalnego. Odnosi się m.in. do sytuacji, w której pewna osoba znalazła jeża w mieście i postanowiła, że z pewnością lepiej będzie czuł się poza nim, dlatego postanowiła wywieźć go do lasu. W trakcie podróży najprawdopodobniej z powodu dużego stresu zwierzę zaczęło rodzić. Wydało ono na świat wcześniaki. Jak zaznaczają specjaliści z Ośrodka Rehabilitacji,

Nawet jeśli matka ich nie odrzuci — co bardzo wątpliwe, bo trudno o bardziej stresujący poród — młode są nie do uratowania.

Jeże czują się najlepiej w środowisku naturalnym. Nie powinno się ich porywać

Do innej, niebezpiecznej sytuacji doszło na terenie domu osoby, która znalazła jeże w swoim ogrodzie podczas jego porządkowania. Aby ułatwić sobie prace porządkowe, przełożyła ona zwierzęta do domu i włożyła je do miski. Niestety skończyło się to dramatycznie. Matka zaczęła zagryzać młode.

Internauci w komentarzach dzielą się własnymi doświadczeniami. Niektórzy krytykują bezmyślne zachowania. Jeden z użytkowników FB napisał:

Ludzie mają coś z głową.

Działacze, którzy opublikowali komunikat zaznaczają, że jeże znalezione przy domu należy zostawić w spokoju i nigdzie ich nie powinno się zabierać. W wielu przypadkach "pomoc" okazuje się dla zwierząt zagrożeniem. Jeśli widzi się, że jeże wymagają pomocy specjalistycznej, najlepiej jest poinformować o tym odpowiednie służby.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: