Kolej atrakcją turystyczną? Tak, jeśli wsiądziesz do panoramicznego wagonu. A taki już w czerwcu wjedzie do Polski

To prawdziwa gratka dla miłośników kolei. Już w czerwcu na tory wyjedzie pociąg z wyjątkowym, panoramicznym wagonem. Niezwykłe widoki będzie można podziwiać w jednej części naszego kraju. Jakiej?
Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Wyjątkowe, panoramiczne wagony to nie lada gratka dla fanów podróży koleją. W końcu nic tak nie umila przejażdżki, jak piękne widoki za oknem. Na takowe mogą liczyć turyści ze Szwajcarii, tamtejszy przewoźnik dysponuje bowiem aż dwunastoma podobnymi składami. Jak tłumaczył cytowany przez portal expats.cz Petr Stahlavsky, rzecznik Kolei Czeskich:

Korzystano z nich zazwyczaj podczas atrakcyjnych podróży przez Szwajcarię, w dolinie Renu, na połączeniach do Nicei i do Wiednia.

Panoramiczne wagony to własność Szwajcarskich Kolei Federalnych. Dawniej były wykorzystywane jako miejsca dla pasażerów, podróżujących pierwszą klasą.

Podróż z widokiem także w Polsce

Już w czerwcu także mieszkańcy naszego kraju będą jednak mogli skorzystać z opcji podróży "przy oknie". Pociąg z panoramicznym wagonem wyjedzie na tory w niedzielę 11 czerwca. Będzie kursował na odcinku Graz - Przemyśl, a pokonanie całej trasy zajmie około 12 godzin. 

Spółka CD rozpoczęła sprzedaż biletów na szwajcarski wagon panoramiczny Apm61 Pano

- poinformował portal kurier-kolejowy.pl. Podróż będzie rozpoczynała się w Austrii, a skład będzie zatrzymywał się m.in. w Kapfenbergu, czy Wiedniu. Następnie pociąg wjedzie do Czech i przejedzie przez Brzecław czy Ostrawę. Ostatnim krajem, do którego wjedzie pociąg "z widokiem", będzie Polska. Tu pierwszym przystankiem będą Chałupki, a dalej kolejno: Wodzisław Śląski, Rybnik i Mikołów. Później skład wjedzie do Katowic, a stamtąd skieruje się do Krakowa. Podróż panoramicznym wagonem będą mogli odbyć także pasażerowie, wsiadający na stacjach: Bohnia, Tarnów, Dębica, Rzeszów, Łańcut, Przeworsk i Jarosław. Pociąg skończy swój bieg w Przemyślu. 

Tyle zapłacisz za bilet, dzięki któremu można podziwiać widoki

Podróż po polskiej stronie będzie trwała blisko pięć godzin. Aby przejechać się wagonem panoramicznym, niezbędne będzie wykupienie miejscówki w pierwszej klasie. W naszym kraju za sprzedaż będzie odpowiedzialne PKP Intercity, a bilet na trasie Kraków - Przemyśl będzie można nabyć w kwocie 81 zł. 

Więcej o: