Kraina Wygasłych Wulkanów zachwyca. Nie każdy wie, że stoi tam wyjątkowy zamek

Kraina Wygasłych Wulkanów to niezwykłe miejsce na mapie naszego kraju. Teren, który rozciąga się na Pogórzu Kaczawskim, przyciąga fanów długich wędrówek i wyjątkowych widoków. Trudno się dziwić, jest tu naprawdę bajecznie.
Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Wulkany, które były aktywne w różnych okresach

Kraina Wygasłych Wulkanów - już sama nazwa brzmi dość niezwykle. Sam obszar zlokalizowany jest na Pogórzu Kaczawskim i wyróżnia się na tle innych regionów naszego kraju - można tu znaleźć wiele form, które świadczą o tym, że w regionie występowała aktywność wulkaniczna. 

Eksperci są także zgodni co do jednego: znajdujące się w tym regionie wulkany nie wybuchały w tym samym okresie. Można jednak określić, że swoją aktywność wykazywały zarówno około 500 mln lat temu, jak i 20 mln lat temu. 

Coś dla fanów zwiedzania

Odwiedzając ten region, warto wybrać się na Zamek Grodziec. Budowla znajduje się w gminie Zagrodno, od Bolesławca dzieli go nieco ponad 20 kilometrów. Warownię wybudowano na wzgórzu Grodziec, a jak podaje portal gorykaczawskie.pl, "najstarsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1155 r.". Warownia mocno ucierpiała podczas wojny trzydziestoletniej, została wtedy niemal doszczętnie spalona. Po latach postanowiono jednak odbudować zamkowe mury, a budowla stała się lokalną atrakcją. Zamek przetrwał II wojnę światową i gdy wydawało się, że już nic mu nie zagraża, w latach 50. XX wieku doszło do kolejnego pożaru. Pomimo tych przeciwności, zamek ponownie został odbudowany. Dziś przyciąga nie tylko turystów, ale i fanów rycerskich pojedynków, które są tam cyklicznie organizowane. 

Kiedy można zwiedzać warownię? Zamek otwiera swoje podwoje dla odwiedzających od poniedziałku do niedzieli. Na teren budowli można wejść od godziny 9, zwiedzanie trwa do godziny 17. Jeśli preferujemy przechadzki z przewodnikiem, możemy zaznaczyć to podczas kupna biletu. 

Więcej o: