Zagadkowe namioty w okolicach Morskiego Oka. TPN apeluje, by pod żadnym pozorem ich nie dotykać

Turyści w ostatnim czasie wypoczywający w górach mogli zauważyć tajemnicze namioty w rejonach Morskiego Oka i Łysej Polany. Tatrzański Park Narodowy zaapelował, by do nich podchodzić ani ich nie dotykać. Wyjaśniamy, o co chodzi.

Piękna wiosenna pogoda sprzyja wypadom w góry, z czego często korzystają turyści. Już teraz na szlakach możemy spotkać prawdziwe tłumy, szczególne w pobliżu najpopularniejszych atrakcji, takich jak Morskie Oko. To właśnie w tych okolicach urlopowicze mogą natrafić na niewielkie namioty.  

We wtorek, 23 maja na Facebooku pojawiło się nagranie, w którym Grzegorz Bryniarski z TPN wyjaśnił, czym są zagadkowe obiekty. Jak się okazuje, służą one naukowcom z Uniwersytetu Łódzkiego. 

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Tajemnicze namioty w Tatrach

TPN wyjaśnił, że w namiotach odbywają się badania przeprowadzane przez naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego w ramach członkostwa w międzynarodowej sieci badawczej. 

Orla Perć zamknięta. Na szlakach trwają remonty Tatrzański szlak na Orlą Perć zamknięty - trwają wakacyjne remonty

Tworzą bibliotekę barkodów DNA, czyli tzw. genetycznych kodów kreskowych dla Polski na potrzeby przyszłych standardów biomonitoringu środowiska

- czytamy poście na Facebooku. 

Równocześnie zaapelowano do turystów, żeby podczas wizyty w Tarach nie zbliżać się i nie dotykać namiotów. Grzegorz Bryniarski przypomniał także, by nie schodzić ze szlaków.

Badacze pracują w Tatrach 

TPN dodał, że projekt Biodiversity Genomics Europe jest obecnie realizowany przez 33 instytucje naukowe z 21 krajów. Jak możemy dowiedzieć się z oficjalnej strony internetowej, kody kreskowe pomagają m.in. w identyfikacji całych grup organizmów, a także pozostawionych po nich śladach biologicznych.

morskie oko Niespodzianka na szlaku z Morskiego Oka. Turysta uchwycił moment telefonem

Nasz kraj w projekcie reprezentuje zespół naukowców z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii oraz Pracowni BioBank z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego przy współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. 

Więcej o: