Pięć powodów, dlaczego powinieneś wybrać ten kraj na tanie i wyjątkowe wakacje. Numer trzy zaskakuje

Okres wakacyjny już za rogiem. Ci, którzy zarezerwowali sobie wczasy z wyprzedzeniem, marzą już o drinkach z palemką, wygrzewaniu się w słońcu i wielkim relaksie. Co jednak z tymi, którzy jeszcze nic nie zaplanowali, a w dodatku mają bardzo ograniczony budżet? Czy to oznacza, że dla nich wypoczynek z pięknymi widokami jest niemożliwy? Ależ skąd! Ten kraj przyjmuje turystów o różnej zawartości portfela. Oferuje malownicze krajobrazy, ciekawą historię i niezapomniany klimat.

Wymarzone wakacje nie muszą wcale oznaczać ogromnych kosztów i podróży na drugi koniec świata. Kontynent europejski jest na tyle zróżnicowany, że znajdziemy tu zarówno górskie szlaki, malownicze plaże, jak i smakowitą, regionalną kuchnię. Rajskie wczasy czekają na ciebie szczególnie na południu Europy.

Zobacz wideo Czarnogóra

Czarnogóra - wakacje na każdą kieszeń

Czarnogóra to państwo leżące w obszarze śródziemnomorskim, sąsiadujące z krajami takimi jak Serbia, Chorwacja i Albania. Turystów najbardziej zachwyca tam różnorodność krajobrazu, czarujące, stare budynki i przyjaźnie nastawieni mieszkańcy. W tym bałkańskim kraju nie da się nudzić, każdy znajdzie tam coś dla siebie. Miłośnicy sportów wodnych, wspinaczek górskich, pieszych wędrówek oraz plażowania odnajdą się tam jak w domu. A to wszystko w rozsądnych cenach! 

5 powodów, dla których powinno się wybrać na wakacje do Czarnogóry

  1. Tysiącletnie zabytki. W kraju o tak bogatej historii nie mogło zabraknąć licznych historycznych atrakcji. Szczególnie piękna, zabytkowa architektura znajduje się w miejscowości Herceg Novi. Stary Rynek zadziwia klimatem i przenosi w przeszłość. Dla podobnej atmosfery radzimy się udać do Monastyru Ostrog lub do ruin Starego Baru - średniowiecznego miasta-labiryntu.
  2. Najdłuższa plaża na Bałkanach. W Ulcinj, mieście najdalej wysuniętym na południe Czarnogóry, leży trzynastokilometrowa plaża. Velika Plaža kusi nie tylko długim, piaszczystym pasem, ale i urokliwą starówką, idealną na romantyczne spacery o zachodzie słońca.
  3. Kraj, który zjedziesz wzdłuż i wszerz w jeden dzień. Czarnogóra zajmuje powierzchnię niecałych 14 tys. km², co oznacza, że jest ponad dwudziestokrotnie mniejsza od Polski. Choć państwo jest niewielkie, to ma do zaoferowania wiele, a dzięki swoim rozmiarom można ją zwiedzić w całości bez obawy o daleki transport, bilety samolotowe na drugi koniec kraju czy inne koszta wiążące się z podróżowaniem po większym terytorium. Czarnogórę można ze spokojem zjechać własnym lub wynajętym autem, a po drodze poczuć klimat poszczególnych regionów.
  4. Kotor - brama "Fjordu Południa". Historia miasta leżącego w Zatoce Kotorskie sięga dziewiątego wieku. Otoczone górami, zachwyca swoim średniowiecznym zabudowaniem i architekturą. Najbardziej godne zobaczenia są Brama Morska, Pałac Namiestnika Wenecji oraz Katedra św. Tryfona z dwunastego wieku. Znajdują się tam liczne ukryte uliczki, alejki, świątynie i zabytki.
  5. Tradycyjna kuchnia. Pyszne, czarnogórskie dania obfitują w ryby, mięso i warzywa, szczególnie grillowane. Odwiedzając ten kraj, trzeba spróbować lokalnych przysmaków takich jak Ražnjići - szaszłyki z mięsa cielęcego lub jagnięcego, Corba - armoatyczna, gęsta zupa z mięsa i warzyw, a także Pljeskavica - zrazy z rusztu podawane z kozim serem.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: