Orki przeprowadzają zmasowane ataki na łodzie. Działają według schematu, a wszystko przez... traumę

Osoby pływające u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego od jakiegoś czasu borykają się z nietypowymi atakami. Sprawcami są bowiem... orki, które działają według pewnego schematu. Próbę wyjaśnienia dziwacznych incydentów spróbowali wyjaśnić naukowcy.

Jak informują naukowcy, od 2020 roku ataki są coraz częstsze i mogą być liczone w setkach. Serwis livescience.com donosi, że kolejne odnotowano na początku maja u iberyjskich wybrzeży Europy, kiedy orki doprowadziły do zatonięcia trzech statków. Jeszcze bardziej szokować może jednak stojąca za tym teoria. 

Zobacz wideo Orka z francuskiego oceanarium mówi ludzkim językiem

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Orki zaatakowały trzy łodzie

Jeden z incydentów został odnotowany w nocy 4 maja. Kapitan Werner Schaufelberger właśnie przepływał w pobliżu Cieśniny Gibraltarskiej, kiedy podpłynęła do niego jedna większa oraz dwie mniejsze orki. Jego zdaniem "maluchy" obserwowały dorosłego osobnika, a następnie kopiowały jego technikę. 

Israel Endangered Seal Na plaży pojawił się niecodzienny gość. Teraz naukowcy nie mogą spać w nocy

Małe potrząsały sterem z tyłu, podczas gdy duża kilkukrotnie cofała się i taranowała jacht z dużą siłą od boku

- relacjonował kapitan Werner Schaufelberger niemieckiemu serwisowi Yacht, na który powołuje się livescience.com.

Na ratunek załodze przybyła hiszpańska straż przybrzeżna, która odholowała łódź. Jednak uszkodzenia były tak duże, że jednostka zatonęła tuż przy porcie. 

Trauma orki? Naukowcy mają na to teorię

Co ciekawe, wszystkie ataki przebiegają w podobny sposób. Zwierzęta uderzają w ster lub kadłub łodzi, a następnie tracą zainteresowanie po jej pomyślnym zatrzymaniu. Zdaniem naukowców zachowania te prawdopodobnie zainicjowała orka nazwana "White Gladis", która... przeżyła traumatyczny incydent z jedną z łajb. 

Wąż zaalarmował mieszkankę. Wąż superbohater. Gdy odkrył co się stało, natychmiast zaalarmował miejscową

Jak powszechnie wiadomo zwierzęta te są niezwykle inteligentne i potrafią wzajemnie uczyć się pewnych zachowań, także takich, które mogą być uznawane za brutalne. Według Lópeza Fernandeza, współautora badań opublikowanych w ubiegłym roku na łamach czasopisma "Marine Mammal Science" podobnie stało się i tym razem. Samica nauczyła inne dorosłe osobniki agresywnego zachowania w stosunku do łodzi, które zaczęło naśladować również ich potomstwo. 

Więcej o: