Uważaj na nie na spacerze. Skutki mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Trzeba działać jak najszybciej

Wiosna to początek sezonu, w którym pojawiają się kleszcze. Wybierając się w miejsca, takie jak łąki, lasy, parki i ogrody, należy liczyć się z tym, że może nas spotkać niemiła niespodzianka. Co zrobić, jeśli znalazło się na ciele takiego nieproszonego gościa?

Wiosna to moment, kiedy kleszcze są najbardziej aktywne, dlatego po powrocie z miejsca, w którym można było zostać ofiarą takiego pajęczaka, dobrze jest się dokładnie obejrzeć. Co należy zrobić, kiedy zauważy się kleszcza na skórze? Pozbyć się go jak najszybciej!

Zobacz wideo Bośnia pod wodą. Zalanych wiele domów i pól uprawnych

24 godziny to czas, w jakim kleszcz powinien zostać usunięty

Jeśli zauważyło się kleszcza na ciele, nie powinno się zwlekać z jego usunięciem. Najlepiej zrobić to w przeciągu doby. Im dłużej pozostaje przyczepiony do skóry, tym większe jest ryzyko zakażenia boreliozą. Zwykle do zakażenia po wczepieniu się kleszcza-nosiciela dochodzi po ponad dwudziestu czterech godzinach. Warto dodać, że po 72 godzinach ryzyko boreliozy wzrasta do niemal stu procent.

Lasy Państwowe radzą, w jaki sposób usunąć kleszcza. Najważniejsze to nie ściskać go za odwłok

Na stronie FB Lasów Państwowych zamieszczono post, w którym leśnicy doradzają, jak się zachować, kiedy znajdziemy na swoim ciele kleszcza. Można go wyjąć samodzielnie, ale jeśli nie jest się pewnym, jak to zrobić, lepiej zasięgnąć rady specjalisty.

W przypadku niepewności działania lub braku wprawy udajcie się do lekarza. Mimo wszystko dobrze znać podstawy tych działań, ponieważ nie zawsze możemy mieć natychmiastowy dostęp do pomocy lekarskiej.

Pracownicy Lasów Państwowych podkreślają również, że kleszcze to ich codzienność. Praca w terenie wiąże się z ciągłym kontrolowaniem, czy na ciele nie pojawiły się nowe "pieprzyki". 

Jak zaznaczają leśnicy, podczas usuwania kleszcza najważniejsze to chwycić go pęsetą jak najbliżej skóry. Powinno się to robić tak, aby nie ścisnąć go za odwłok. Jeżeli tak się stanie, bakteria boreliozy znajdująca się w wydzielinie z jelit pajęczaka może przedostać się do ludzkiego krwioobiegu. Kleszcz powinien zostać wyjęty pewnym, ale spokojnym ruchem.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: