Powrót kontroli granicznej na Słowacji. "Priorytetem jest wysoki standard bezpieczeństwa"

Od 24 maja do 8 czerwca Słowacja tymczasowo przywróci kontrole na granicach oraz na lotniskach międzynarodowych. Powodem jest bezpieczeństwo podczas ważnego międzynarodowego wydarzenia. Teraz przekroczenie granicy będzie możliwe tylko w 22 punktach.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak podaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, od 24 maja do 8 czerwca Słowacja wprowadzi kontrole na granicach z Austrią, Węgrami, Czechami, Polską, a także na międzynarodowych lotniskach. Wzmożony stan bezpieczeństwa spowodowany jest dużą, międzynarodową konferencją, na której spotkają się ważne osobistości z Europy i świata.

Tymczasowy powrót kontroli granicznej na Słowacji 

W dniach 29-31 maja na Słowacji odbędzie się międzynarodowa konferencja, a wezmą w niej udział ważne osobistości. Jak nieoficjalnie podają słowackie media, w okresie wznowienia kontroli granicznych na Słowacji mają pojawić się m.in. prezydenci B9 - Bukareszteńskiej Dziewiątki, do której należą państwa wschodniego skrzydła NATO (Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry). Celem kontroli jest podjęcie niezbędnych działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na terytorium Republiki Słowackiej oraz uniknięciem wszelkich, niepożądanych incydentów. 

Dlatego priorytetem jest zapewnienie wysokiego standardu bezpieczeństwa tej ważnej, międzynarodowej imprezy. Przedstawiłem materiał jako inicjatywę, a środek jest tymczasowy 

- powiedział cytowany przez rp.pl tymczasowo mianowany minister spraw wewnętrznych Roman Mikulec.

Zobacz wideo Obrazki z granicy słowacko-ukraińskiej. Uchodźcy uciekają także do naszych sąsiadów

Na Słowację tylko z ważnym dokumentem, a przejście tylko w 22 punktach 

Zakres kontroli granicznych będzie oparty na aktualnych zagrożeniach, jednak jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, czas oczekiwania w punktach kontroli będzie skrócony do minimum, tak by nie tworzyć korków i długich kolejek. Jak czytamy w rp.pl, departament za zagrożenie uznał także imprezę klubu motocyklowego Hells Angels MC Slovakia - World Run 2023.

Wydarzenie to wiąże się z wysokim ryzykiem bezpieczeństwa polegającym na możliwym poważnym zagrożeniu porządku publicznego, ze względu na liczne poważne incydenty bezpieczeństwa odnotowane podczas imprez World Run w przeszłości

- czytamy w materiale rządowym. Warto dodać, że obywatele Polski, Słowacji lub innych krajów EU, by pokonać granicę, potrzebują jedynie dowodu osobistego lub paszportu. Mieszkańcy innych państw będą musieli wylegitymować się także innymi potrzebnymi dokumentami, takimi jak zezwoleniem na pobyt lub wizą.

Strona słowacka przypomniała, że granicę polsko-słowacką będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. W przypadku granicy lądowej są to 22 przejścia graniczne: Skalite - Zwardoń (autostrada), Skalite - Zwardoń, Novof-Ujsoły, Oravska Polhora - Korbielów, Bobrov - Winiarczykówka, Trstena - Chyżne, Sucha Hora - Chochołów, Ćirć - Leluchow, Kurów - Muszynka, Leśnica - Szczawnica, Łysa nad Dunajcom - Niedzica, Mniśek nad Popradom - Piwniczna, Vysny Komamik - Barwinek, Tatranska Javorina - Łysa Polana, Palota -Radoszyce, Niżna Polianka - Ożena, Podspady - Jurgów, Becherov - Konieczna, a także w przejściach kolejowych: Skalite - Zwardoń, Palota - Łupków i Plavec - Muszyna.

Więcej o: