Trzyosobowa grupa alpinistów z Holandii, złożona z 32-latka, 40-latka oraz 30-letniej kobiety wspinała się w piątek 19 maja 2023 roku na szwajcarski szczyt Grosshorn w Alpach Zachodnich. Niestety, stracono z nimi kontakt, a ostatni raz ze swoimi rodzinami rozmawiali w czwartek przed wyprawą. Policja z kantonu Berno nadal prowadzi śledztwo, jednak według wstępnych ustaleń alpiniści zginęli w lawinie.
Cała trójka po raz ostatni była widziana w czwartek wieczorem, w drodze do schroniska Schmadri w miejscowości Stechelberg. To również wtedy po raz ostatni kontaktowali się oni ze swoimi bliskimi. Według zeznań rodzin oraz przyjaciół, grupa alpinistów planowała w piątek zdobycie szczytu Grosshorn. Od tamtej pory nie udało się nawiązać z nimi kontaktu. Zgłoszenie o zaginionych alpinistach dotarło do lokalnej policji w sobotnie popołudnie 20 maja. Oddziały specjalne natychmiast wyruszyły na poszukiwania, a w akcji brały również udział helikoptery. Dopiero w niedzielę 21 maja trzy ciała znaleziono pod lodowcem Jegi w kantonie Valais.
Według wstępnych ustaleń nie można wykluczyć, że trzy osoby zginęły w lawinie
- przekazał funkcjonariusz policji, cytowany przez The Guardian. Śledztwo w sprawie nadal trwa, a przyczyny śmierci trójki holenderskich alpinistów będą poddawane głębszej analizie.
Informację o tragicznym wypadku przekazano również za pośrednictwem strony internetowej Holenderskiego Stowarzyszenia Wspinaczki i Sportów Górskich (NKBV). To z tą organizacją związani byli zmarli alpiniści. Byli oni bowiem doświadczonymi instruktorami wspinaczki górskiej. Jak można przeczytać na stronie NKVB:
Byli nie tylko dobrymi i doświadczonymi alpinistami, ale przede wszystkim zaangażowanymi wolontariuszami i wspaniałymi ludźmi. Będziemy za nimi tęsknić.
W związku z postępującymi zmianami klimatu, w górach topnieją lodowce oraz wieczna zmarzlina. Oznacza to, większe prawdopodobieństwo występowania lawin, ponieważ śnieg stale się osuwa, również na tych terenach, gdzie powinien być stabilny. Z kolei roztapiająca się stale wieczna zmarzlina, która stanowi swojego rodzaju spoiwo dla skał, przyczynia się do ich destabilizacji. Stawia to ogromne wyzwania przed alpinistami, a glacjolodzy alarmują, że zmiany klimatyczne zachodzą znacznie gwałtowniej, niż przewidywano.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl