Polskie miasto czeka oblężenie turystów w te wakacje. Prawdziwa perła Małopolski

Wakacje już za pasem, a to oznacza, że sezon turystyczny się rozkręca. W tym roku królować będą wczasy na terenie kraju. Szczególnie region Małopolski, na czele z Krakowem, przygotowuje się do prawdziwego oblężenia przez turystów z Polski, jak i zagranicy. Co o tym świadczy?

Wakacje w Polsce wcale nie muszą być nudne czy oklepane. Wręcz przeciwnie - wiele miast przygotowuje na ten czas specjalną ofertę: wydarzenia, festiwale i koncerty. Jak się jednak okazuje, niektóre rejony nie potrzebują wcale reklamy. To "pewniaki", które są znane i lubiane zarówno przez turystów krajowych, jak i zagranicznych. Jak przewidują eksperci, w tym roku w rankingach popularności prowadzić będzie stolica Małopolski.

Zobacz wideo Kraków niczym Bali czy Marrakesz. Trafił do rankingu 10 'najwspanialszych na świecie'

Kraków - absolutny ulubieniec turystów z Polski i zagranicy

"- Na czoło miejsc najchętniej odwiedzanych w Małopolsce od lat wybija się Kraków, który jest głównym miejscem destynacji turysty zagranicznego", czytamy w rozmowie z "Gazetą Krakowską" słowa Łukasza Barłowskiego - wiceprezesa Krakowskiej Izby Turystyki. Wymienia główne zalety i atrakcje miasta, które upodobali sobie przyjezdni. "Kraków to przede wszystkim Stare Miasto i Wawel ze wspaniałą architekturą i dobrymi restauracjami. Oprócz tego niesamowity klimat dzielnicy Kazimierz i modne, postindustrialne tereny Zabłocia. Kraków to także miejsce, gdzie coraz prężniej i częściej odbywają się festiwale i koncerty. Również miłośnicy aktywnego zwiedzania znajdą tu coś dla siebie - można chociażby wspomnieć malowniczą trasę rowerową do Tyńca". 

Łukasz Barłowski, nawiązując do sytuacji pandemicznej, podkreśla, że branża turystyczna nabiera rozpędu i bije rekordy zysków ostatnich lat. "Ostatnie lata mocno doświadczyły branżę turystyczną. Od pewnego czasu jednak dostrzegalny jest wzrost ruchu turystycznego na terenie Małopolski. Okazało się, że Polacy zaczęli dostrzegać walory podróżowania po kraju, a turyści zagraniczni przezwyciężają swoje obawy związane z konfliktem, który toczy się w sąsiedniej Ukrainie". 

Atrakcje turystyczne w okolicy Krakowa

Małopolska to region szczególnie atrakcyjny dla turystów nie tylko z Polski, ale i innych krajów europejskich (lub nawet dalszych). Oprócz Krakowa chętnie odwiedzają również Podhale, Beskid Sądecki, a także pobliską kopalnię soli w Wieliczce. 

Dla spragnionych adrenaliny idealnym miejscem na całodniową wycieczkę będzie Energylandia w Zatorze - największy w Polsce park rozrywki, do którego co roku zjeżdżają się amatorzy wrażeń z całego świata. Fani zabytkowych zamków i pałaców również się nie zawiodą. W okolicy Krakowa znajduje się ich ponad 60, a cały region Małopolski nazywany jest "krainą zamków, pałaców i warowni". Polecamy odwiedzić takie miejsca jak Zamek w Ojcowie, Zamek Tenczyn czy Zamek Ogrodzieniec.

Czy wyższe ceny zniechęcą turystów?

Optymizmu turystów nie gasi nawet utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja oraz związane z nią podwyżki cen. Zagraniczni turyści, zwłaszcza ci z zachodniej Europy, zawsze uważali Polskę za kraj stosunkowo tani, dlatego wyższe ceny raczej ich nie odstraszą.

Jeśli zaś chodzi o turystów krajowych, to wiceprezes Krakowskiej Izby Turystyki zauważa, że "podwyżki cen mogą sprawiać, że pobyty będą krótsze lub turysta będzie rezygnował ze skorzystania z oferty gastronomicznej, czy odwiedzenia muzeum". Podkreśla przy tym, że każdy znajdzie w województwie małopolskim ofertę turystyczną dopasowaną do swoich potrzeb i wymagań, zarówno pod względem finansów, jak i atrakcji. 

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: