Polacy chcą zmienić plac św. Piotra w Watykanie. Turyści byliby zachwyceni

Polscy eksperci z zespołu Mossmoss wpadli na zaskakujący pomysł. Pracują nad wizualizacją, która ma na celu ukazanie, jak wyglądałby słynny plac Świętego Piotra w Watykanie, gdyby pojawiło się na nim więcej zieleni. - Ta prowokacyjna wizja ma rzucić światło na problem nadmiernej betonozy i jej skutków w miastach - podaje portal "Property Design".

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Słynny plac św. Piotra w Watykanie rozpozna niemal każdy, choć nie każdy miał okazję podziwiać mistrzowski wyczyn architekta Berniniego na żywo. Ten charakterystyczny punkt znajdujący się przed bazyliką w najmniejszym państwie świata - Watykanie - powstał w 1656 roku. Od tej pory co roku jest odwiedzany przez rzesze turystów. Przez wielu plac św. Piotra uznawany jest za doskonały, choć polscy architekci swoim najnowszym projektem sugerują: nie do końca. 

Zobacz wideo Ewelina Lisowska zwiedza Rzym

Kiedy żar leje się z nieba - rośliny w walce z upałem

Eksperci z firmy Mossmoss specjalizują się przede wszystkim w zazielenianiu przestrzeni; zarówno dla firm, jak i miast i konkretnych organizacji. Rozlewająca się po miejskich zakamarkach betonoza utrudnia bowiem życie zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Najpewniej odczuły to osoby odwiedzające latem plac św. Piotra w Watykanie - lejący się z nieba żar, brak cienia i rekordowe upały skutecznie mogą zniechęcić do dalszego pobytu w danym miejscu. Tym bardziej że powierzchnia placu wyłożona została kamieniem, który potęguje efekt miejskiej wyspy ciepła. W związku z tym eksperci z Polski przygotowali niezwykły projekt. 

Polscy eksperci zaskakują innowacyjnym pomysłem

Rzym, podobnie jak wiele innych dużych miejsc turystycznych na świecie, jest symbolem potrzeby wprowadzenia drzew i zieleni do takich przestrzeni. Oczywiście, w przypadku Placu Świętego Piotra (...) nie można pokryć całego obszaru roślinnością. Niemniej jednak istnieje konieczność zapewnienia turystom przestrzeni, w której mogliby swobodnie odpocząć i schronić się przed słońcem - mówią eksperci cytowani przez "Property Design". 

 

Z wizualizacji, które przygotowali eksperci z zespołu Mossmoss, wynika, że obecność zieleni może znacznie ułatwić zwiedzanie najsłynniejszych obiektów turystycznych. Okazuje się, że obecnie powierzchnia kamiennego placu św. Piotra może latem nagrzewać się nawet do 42 stopni Celsjusza. Wystarczy jednak cień drzewa, by temperatura spadła o blisko 15 stopni. - Te wizualizacje mają na celu rozpoczęcie rozmowy i wywarcie wpływu na tych, którym zależy na planecie. Chcemy, aby miasta były zielone i przyjemne do życia - podkreśla zespół. 

 

Źródła: mossmoss.pl, "Project Design"

Więcej o: