Tragiczna śmierć Tekielego wstrząsnęła Polską. Badacze jednak ostrzegają, że w Alpach będzie coraz gorzej

Do tragicznego zdarzenia doszło w ostatnich dniach w Alpach. Polski wspinacz Kacper Tekieli zginął podczas wspinaczki na czterotysięcznik Jungfrau w Szwajcarii. Według doniesień spadł on podczas zejścia wraz z lawiną. Badacze jednak ostrzegają, że wypadków w Alpach może być coraz więcej.

Śmierć Tekielego, choć wstrząsająca i tragiczna, nie jest jedyną, która w ostatnim czasie miała miejsce w Alpach. Do tej pory dochodziło tam średnio do 122 wypadków śmiertelnych w ciągu całego roku, a zaledwie kilka tygodni wcześniej, podczas wejścia na lodowiec Armancette zginęła sześcioosobowa grupa francuskich wspinaczy. Niestety, alpiniści będą mieli z roku na rok coraz trudniej, ponieważ zmiany klimatu wpływają na warunki w górach.

Zobacz wideo Topniejący lodowiec może spaść z Mont Blanc

Glacjolodzy ostrzegają. Lodowce topnieją szybciej niż kiedykolwiek

Globalne ocieplenie i gwałtowne zmiany klimatu niosą za sobą wiele konsekwencji. Jedną z nich jest topnienie lodowców górskich, wiecznych zmarzlin i pokryw śnieżnych, które są swojego rodzaju spoiwem dla skał. Według badań glacjologów, jeśli emisja gazów cieplarnianych będzie nadal na tak wysokim poziomie jak obecnie, to do roku 2100 część lodowców w Alpach zmniejszy swoją masę o 80 proc., inne zaś całkowicie znikną. Jednakże zdarzają się lata tak gorące jak miniony rok 2022, który był ekstremalny pod względem upałów. Może więc się okazać, że klimat w górach zmieni się o wiele szybciej, niż przewidują naukowcy.

Widzimy, że wyniki modeli przewidywanych na kilka dekad w przód pojawiają się już teraz. [...] Nie spodziewałem się tak ekstremalnego roku na tak wczesnym etapie stulecia

- przekazał w rozmowie z The Guardian Matthias Huss, przewodniczący GLAMOS, organizacji monitorującej lodowce w Szwajcarii.

Alpiniści stoją przed ogromnym wyzwaniem

Co zmiany te oznaczają dla alpinistów? W związku z ociepleniem, wyższymi temperaturami oraz rzadszymi opadami śniegu topnieje między innymi wieczna zmarzlina, która stabilizuje skały. Gdy tej zaczyna brakować, szczyty i ścieżki wspinaczkowe stają się bardziej chwiejne, a niektóre skały zaczynają się uginać oraz zawalać, czy to pod ciężarem wspinacza, czy śniegu. Powoduje to również coraz częstsze lawiny. Z tego powodu alpiniści, wspinacze i miłośnicy górskich wędrówek muszą być coraz bardziej ostrożni, nawet w okresie, który we wcześniejszych latach był czasem zupełnie bezpiecznym. Trudno przewidzieć bowiem, w których miejscach góry będą mniej stabilne, a z roku na rok może być tylko gorzej.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: