Każdy Polak powinien odwiedzić to miejsce choć raz w życiu. Tylko tam zostaniesz Królową Ogórków

Zaledwie 60 kilometrów od granicy z Polską znajduje się niemiecki region Spreewald, znany też jako Kraina Ogórków. Znajduje się tam Rowerowy Szlak Ogórkowy, a także... Muzeum Ogórków, gdzie co roku w lipcu uroczyście koronuje się nową Królową Ogórków.

Spreewald to historyczno-geograficzna kraina Łużyc Dolnych, przez którą płynie rzeka Sprewa. Po stronie niemieckiej obejmuje teren Brandenburgii. W 1991 roku została wpisana na listę UNESCO jako Rezerwat Biosfery. Obszar ten zyskał popularność za sprawą zachwycającej natury oraz właśnie ogórków. Ich miłośnicy zjeżdżają się tam zwłaszcza latem, kiedy ma miejsce wyjątkowe wydarzenie - wybór Królowej Ogórków.

Zobacz wideo Nowy sposób na ogórki małosolne. Zrób je na sucho!

Muzeum Ogórków w Lehde

Poznań ma swoje ziemniaki (lub, jak kto woli, pyry), a Lehde - ogórki. Każdy szanujący się fan tego warzywa powinien choć raz w życiu udać się do jedynego w swoim rodzaju Muzeum Ogórków. Urokliwa wieś Lehde leży w regionie Spreewald nazywanym przez wielu krainą ogórków. W jednym z najstarszych budynków położonych na terenie ośrodka wypoczynkowego znajduje się muzeum poświęcone historii regionu. A jako że region ten słynie głównie z zielonych warzyw, to ciekawych informacji o nich znajdziemy tam mnóstwo. 

Poznamy między innymi tradycyjne metody upraw ogórków, a także tajniki przetwórstwa. Największą atrakcją podczas zwiedzania obiektu jest degustacja lokalnych zbiorów. Jak dowiadujemy się ze strony muzeum - autorskich przepisów na przetwory z ogórków jest około 150. Każdy gospodarz ma bowiem swoją tajemną recepturę. Najbardziej popularny "Ogórek Królewski" przygotowuje się z opatentowanego przepisu Królowej Ogórków.

Muzeum, chcąc udowodnić, że najlepsze formuła znajduje się w ich rękach, postanowiło wybierać co roku nową Królową. Musi ona godnie reprezentować region na targach, imprezach i przyjęciach, a także rozmawiać z przedstawicielami świata polityki, biznesu i kultury. Królowa powinna też posiadać wiedzę z zakresu uprawy i przetwórstwa ogórków. Jeśli marzy ci się ogórkowa korona i berło - koniecznie przyjedź do Ledhe. Coroczna uroczystość koronacji nowej władczyni ma miejsce w lipcu. 

Ogórki to nie wszystko - atrakcje w okolicy

Spreewald to region obfity w przyrodnicze (i nie tylko) atrakcje. Setki kilometrów dzikich kanałów przywodzących na myśl włoską Wenecję, spływy kajakowe i malownicze trasy rowerowe to tylko początek. Istny raj na ziemi znajdą tam osoby spragnione relaksu na łonie natury. Jest to miejsce oddalone od wielkomiejskiego zgiełku, ale i bliskie cywilizacji. Urocze miasteczka takie jak Lübbenau czy Lübben ucieszą fanów klasycznej, niemieckiej architektury.

Młodszym przypadną do gustu zielone labirynty i place zabaw na wodzie. Będąc w okolicy, warto także odwiedzić ostatni działający w Europie młyn produkujący mąkę i olej lniany. Wiatrak w Straupitz oferuje możliwość sprawdzenia "od kuchni", jak powstaje ten lokalny produkt. Jeśli lubicie podziwiać krajobraz z wysoka, polecamy wspiąć się na Wieżę Bismarcka w miejscowości Burg - zachwycające widoki gwarantowane!

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: