Masz dość tłumów? Poznaliśmy najbardziej zatłoczone miasta w Europie. Pierwsze miejsce może zaskakiwać

Dla wielu miłośników podróżowania wyznacznikiem idealnego kierunku jest brak tłumów. Marzymy o wypoczynku i napawaniu się pięknem odwiedzanych miejsc w spokoju. Jakich miejsc więc lepiej unikać latem, by skutecznie naładować baterię i cieszyć się wyjazdem?

Tłumy turystów potrafią być prawdziwym utrapieniem podczas podróżowania. Wówczas zrobienie pamiątkowych zdjęć, podziwianie widoków, a nawet zwykłe poruszanie się po mieście staje się prawdziwym wyzwaniem. Macie dość wszechobecnych tłumów?

Z pomocą postanowiła przyjść wyszukiwarka wynajmu wakacyjnego Holidu, która porównała liczbę lokalnej ludności z liczbą odwiedzających. Dane pochodzą z 2019 roku, czyli przed pandemią koronawirusa. Możemy więc się spodziewać, że w tym roku tendencja może być podobna, a nawet jeszcze gorsza. 

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Najbardziej oblegane miasta przez turystów 

Okazało się, że tytuł najbardziej zatłoczonego miasta w Europie wcale nie przypadł jednej z popularnych stolic. Na pierwszym miejscu znalazł się Dubrownik, w którym na jednego mieszkańca przypada aż 36 turystów. Ci chętnie przyjeżdżają wypoczywać nad morzem, spacerować wśród słynnych pomarańczowych dachów i podążać śladami bohaterów "Gry o tron". Jak czytamy na stronie Holidu:

Mając stosunkowo niewielką populację, Dubrownik widzi napływ turystów w miesiącach letnich, zwłaszcza w lipcu i sierpniu.

Tych miejsc lepiej unikać latem

Drugie miejsce przypadło Wenecji (21 podróżnych na jednego mieszkańca), która od lat boryka się z nadmiarem turystów tłoczących się na tamtejszych wąskich mostach i uliczkach. Za największy problem uznaje się jednodniowych urlopowiczów, którzy przypływają statkami na kilka godzin i nie przynoszą miastu korzyści. Z tego powodu władze zaplanowały wprowadzenie dla nich opłaty za wjazd.

Podium zamknęła belgijska Brugia z takim samym wynikiem jak jej włoski poprzednik. Poznajcie pierwszą dziesiątkę najbardziej obleganych miejscowości: 

  1. Dubrownik (Chorwacja),
  2. Wenecja (Włochy),
  3. Brugia (Belgia), 
  4. Rodos (Grecja),
  5. Rejkiawik (Islandia), 
  6. Florencja (Włochy),  
  7. Heraklion (Grecja), 
  8. Amsterdam (Niderlandy),
  9. Dublin (Irlandia),
  10. Tallinn (Estonia). 

Najmniej zatłoczone miasta w Europie

Gdzie więc powinien kierować się wzrok osób poszukujących spokoju? Zdaniem autorów zestawienia najlepiej wypada Budapeszt, Bruksela, Madryt oraz Berlin z wynikiem dwóch turystów na mieszkańca. W rankingu dobrze wypadła również hiszpańska Sewilla, turecka Mugla i, co ciekawe, Londyn (trzech odwiedzających na mieszkańca). Na liście nie zabrakło też polskiego akcentu. Na 11. pozycji znalazł się Kraków z czterema turystami na mieszkańca. 

Więcej o: