Uwielbiasz spędzać czas w polskich górach? Tatrzański Park Narodowy ma ofertę pracy nie do odrzucenia

Jeśli ktoś marzył o pracy w górach i mieszkaniu na szczycie, to Tatrzański Park Narodowy właśnie to umożliwia. Władze parku poszukują wolontariuszy, którzy zechcą pracować na Kasprowym Wierchu. Głównym obowiązkiem ma być patrolowanie kopuły szczytowej.

Od maja do września na jednym z najbardziej popularnych i lubianych przez turystów szczycie, potrzebne będą ręce do pracy. Tatrzański Park Narodowy poszukuje wolontariuszy, którzy będą pilnować porządku na Kasprowym Wierchu. W ramach korzyści, osoby wykonujące powierzone obowiązki będą mieszkały za darmo w tatrzańskim schronisku oraz przysługiwać im będzie bezpłatne korzystanie z kolejki górskiej. W połączeniu z zapierającymi dech w piersiach widokami, oferta brzmi jak praca marzeń dla wszystkich miłośników i pasjonatów górskich widoków i taternictwa.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Patrole na Kasprowym Wierchu

Nie jest nowością, że zachowanie turystów niekiedy wymyka się spod kontroli i jest sprzeczne z zasadami Tatrzańskiego Parku Narodowego. Również z tego powodu na stronie TPN pojawiła się oferta dla chętnych wolontariuszy. Będą oni musieli pilnować porządku na szczycie Kasprowego Wierchu. Do najważniejszych obowiązków należeć będzie kontrolowanie turystów. Przykładowo, czy wędrujący nie zaśmiecają szlaku, nie schodzą z niego, nie biwakują czy hałasują, zakłócając tym samym spokój nie tylko innych turystów, ale również zwierząt. Wolontariusze będą musieli także sprzątać po tych, których nie da się upilnować, jednak do dyspozycji będą mieli odpowiedni sprzęt, np. chwytaki czy grube rękawice. Możliwe, że będzie konieczna również pomoc w organizacji akcji "Stacja Edukacja", gdzie wolontariusze będą proszeni o kierowanie turystów w odpowiednie miejsce, czy ankietowanie podróżnych.

W zamian za pełnione na szczycie obowiązki, wolontariusze otrzymają darmowe zakwaterowanie w schronisku w pokoju koedukacyjnym sześcio- lub czteroosobowym z aneksem kuchennym, prysznicem , toaletą oraz dostępem do darmowego WiFi. Przysługiwać będą także dwa posiłki - śniadanie oraz obiadokolacja. Każdy dostanie również karnet uprawniający do darmowych przejazdów kolejką górską, dlatego też w razie konieczności zrobienia zakupów w Zakopanem, pracujący na rzecz TPN będą mogli zjechać i wjechać ponownie zupełnie za darmo. Akcja potrwa od maja do końca sierpnia.

Kandydaci muszą spełniać wymagania

Na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego dokładnie opisano jakich kandydatów poszukują. Muszą oni spełniać następujące wymagania:

  • bardzo dobrej znajomości przepisów obowiązujących w TPN,
  • podstawowej znajomości topografii Tatr Polskich i przebiegu szlaków turystycznych w TPN (szczególnie w rejonie Kasprowego Wierchu),
  • komunikatywności, otwartości, wysokiej kultury osobistej, umiejętności pracy z ludźmi i radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych oraz odporności na stres,
  • znajomości języka angielskiego w stopniu komunikatywnym,
  • dobrej kondycji fizycznej,
  • gotowości do pracy w zmiennych warunkach pogodowych.
  • niezbędne jest także posiadanie obuwia i odzieży górskiej (buty z twardą podeszwą, kurtka przeciwdeszczowa, ciepła czapka i rękawiczki).

Władze parku zakomunikowały również, że najbardziej pożądani wolontariusze to ci, którzy zdecydują się na pobyt przez kilka turnusów. Jeden trwa co najmniej dwa tygodnie. Z kolei praca odbywać się będzie w godzinach od 9 do 15 i na każde pięć dni pełnienia obowiązków, przysługują dwa dni wolnego.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: