Podróżujesz tanimi liniami? Pamiętaj o tym, bo na lotnisku może cię czekać niemiła niespodzianka

Tanie linie lotnicze takie jak Ryanair czy Wizz Air oferują swoim klientom możliwość budżetowego podróżowania. Niskie ceny biletów wiążą się jednak z pewnymi warunkami. Ograniczone miejsce między siedzeniami to tylko początek. Prawdziwe wyzwanie stanowi kwestia bagażu. Lepiej wybrać walizkę, a może wystarczy plecak? Wyjaśniamy, na czym polega różnica między bagażem rejestrowanym a podręcznym!

Tani przewoźnicy umożliwiają podróżowanie po Europie (i nie tylko!) w przystępnych cenach. W dobie inflacji zagraniczne wojaże mogą się wydawać dobrem luksusowym, ale Ryanair i Wizz Air udowadniają, że każdy może zwiedzić świat. Aby latać niskobudżetowo, trzeba liczyć się z pewnymi ustępstwami i kompromisami związanymi z bagażem.

Zobacz wideo Jak spakować ubrania, by zająć minimum miejsca? Znamy genialny patent ze skarpetkami

Bagaż podręczny i rejestrowany - czym się różnią?

Bagaż, jaki wybierzemy, zależy w dużej mierze od naszych preferencji. Na wielkość bagażu może mieć wpływ długość pobytu, klimat lub pora roku (zimowe ubrania zajmują w końcu o wiele więcej miejsca niż letnie sukienki) czy też inne potrzeby. Do samolotu linii lotniczych takich jak Ryanair czy Wizz Air możesz wziąć trzy rodzaje bagażu. 

  • Bagaż podręczny to plecak lub torebka, którą można wnieść na pokład samolotu bezpłatnie w ramach najtańszej taryfy. Ważne, aby bagaż mieścił się pod fotelem. Zgodnie ze standardami Ryanair wymiary takiego pakunku nie mogą przekroczyć wymiarów 40 cm na 25 cm na 20 cm. Wizz Air dopuszcza torby do 10 kg o wymiarach 40 cm na 30 cm na 20 cm,
  • Bagaż kabinowy lub inaczej kabinówka to mała walizka na kółkach lub większa torba, którą można schować w luku bagażowym nad głowami pasażerów. Irlandzka linia określiła, że jej wymiary muszą wynosić maksymalnie 55 cm na 40 cm na 20 cm, a jej waga nie może przekroczyć 10 kg. Według węgierskiego konkurenta również musi ważyć do 10 kg,
  • Bagaż rejestrowany to duża walizka nadawana po odprawie bezpieczeństwa. W samolotach Ryanair musi ważyć mniej niż 20 kg, Wizz Air z kolei zaleca, aby bagaż ten miał maksymalnie wymiary 149 cm na 119 cm na 171 cm. Jego waga zależy od wybranej taryfy - może wynieść 10, 20, 26 lub 32 kg.

Dopłaty za nadbagaż 

Na lotniskach dostępne są wagi, służące do sprawdzenia, czy bagaż nie przekracza limitu danej linii. Warto skorzystać z tej opcji, gdyż dopłaty za nadbagaż nie należą do najniższych. Za zbyt duży bagaż podręczny w Ryanair zapłacimy przy bramce aż 70 euro lub funtów więcej. W przypadku bagażu rejestrowanego opłata za każdy dodatkowy kilogram dopłata wyniesie 11 euro lub funtów. 

Niezbyt kolorowo sytuacja przedstawia się u konkurencji. Zgodnie z regulaminem Wizz Air ponadwymiarowy bagaż podręczny lub kabinowy będzie kosztował 25 albo 60 euro. W bagażu rejestrowanym brana jest pod uwagę zbyt duża waga. Za każdy dodatkowy kilogram czeka nas dopłata w wysokości 10 euro.

Triki na dodatkowy bagaż w tanich liniach lotniczych

Co sprytniejsi podróżnicy opracowali metody, które pozwalają im wnieść na pokład samolotu więcej bagażu bez konieczności uiszczania opłaty za nadbagaż. Choć regulaminy tanich linii lotniczych wprost nie zabraniają tych sztuczek, to jednak nigdy nie wiadomo, co nas czeka na lotnisku. Dla zainteresowanych podpowiadamy, jakie sposoby na zwiększenie bagażu się sprawdziły.

  • Pakowanie ubrań do poszewki. Na pokład można wnieść bezpłatnie poduszkę, ale nikt nie określił, czy wypełniać ma ją puch gęsi czy dodatkowa para spodni,
  • Ubieranie "na cebulkę". Zakładanie na siebie kilku warstw ubrań może być niekomfortowe - zwłaszcza latem, jednak jest to popularny zabieg stosowany na lotniskach. 
  • Sztuczny brzuch ciążowy. Metoda, która raczej sprawdzi się tylko u pań - choć u panów dodatkowa oponka może uchodzić za mięsień piwny. Polega na założeniu pod bluzę lub kurtkę dodatkowego plecaka. Tylko dla odważnych!

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: