Wczasy pod gruszą nie dla każdego. Sprawdź, czy przysługują ci dodatkowe pieniądze

Wczasy pod gruszą to popularna forma dofinansowania urlopu pracownika. Uzyskanie świadczenia, a także jego wysokość zależą jednak od kilku czynników. Bez spełnienia ich wszystkich - nie ma co liczyć na dodatkowe środki finansowe. Sprawdź, czy przysługuje ci dopłata.

Chcesz postarać się o dofinansowanie na wakacje? Nie każdy w końcu musi wyjeżdżać w okresie od czerwca do sierpnia. Jeśli planujesz urlop teraz, warto dowiedzieć się, czy przysługują ci zniżki. Znane wszystkim wczasy pod gruszą funkcjonują w wielu polskich przedsiębiorstwach i cieszą się niezwykłą popularnością wśród pracowników. Nie ma się co dziwić, pieniądze ze świadczenia można w końcu wydać nie tylko na wakacje

Zobacz wideo To będą drogie wakacje pod kątem usług?

Wczasy pod gruszą 2023 - co to takiego?

Termin "wczasy pod gruszą" znany jest już z czasów PRL-u. W latach 60. działał na nieco innych zasadach. Mieszkańcy miast wyjeżdżali na wieś, dzieci wysyłano na obozy harcerskie i kolonie. Tak zwani letnicy musieli sobie sami zorganizować wyjazd, dlatego najczęściej były to niedalekie i mało skomplikowane wyjazdy np. na działkę czy do rodziny. Określenie "pod gruszą" było zatem często brane dosłownie. 

Obecnie jest to forma dofinansowania wypoczynku pracownika wypłacana przez pracodawcę w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Taki urlop zwykle trwa 14 dni, wliczając w to dni wolne. Przysługuje on każdemu pracownikowi spełniającemu określone warunki. Warto jednak podkreślić, że każde przedsiębiorstwo ma swój własny regulamin, z którym należy się zapoznać przed złożeniem wniosku o uzyskanie świadczenia.

Czy wczasy pod gruszą przysługują każdemu?

Wczasy pod gruszą funkcjonują jedynie w jednostkach budżetowych, samorządowych oraz w firmach, w których pracuje ponad 50 osób. W mniejszych przedsiębiorstwa pracodawca ma prawo, ale nie obowiązek do wypłacania świadczeń. Dopłaty do urlopu wypoczynkowego przysługują każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, bez względu na długość stażu pracy. Nie musi to być również pełnowymiarowy etat. Warunkiem jest to, aby pracownikowi przysługiwało 14 dni urlopu za przepracowany okres. 

Regulamin w niektórych zakładach pracy dopuszcza możliwość dofinansowania wypoczynku również dla najbliższych członków pracownika, a także dla emerytów i rencistów, którzy byli tam kiedyś zatrudnieni oraz dla odbywających praktykę zawodową. Dofinansowanie nie przysługuje osobom przebywającym na zwolnieniu lekarskim. 

Wysokość dofinansowania - od czego zależy?

Decyzję o kwocie dofinansowania podejmuje pracodawca na podstawie kilku elementów. Pod uwagę jest brana wysokość wynagrodzenia pracownika, jego sytuacja materialna i rodzinna. Kolejnym ważnym kryterium jest to, czy w rodzinie pracownika są osoby niepełnosprawne i/lub wymagające stałej opieki. W założeniu, świadczenie to powinno być w pierwszej kolejności wypłacane najmniej zamożnym pracownikom. Im wyższa pensja, tym niższa kwota świadczenia, i na odwrót.

W Kodeksie Pracy nie znajdziemy dokładnej informacji a temat wysokości dofinansowania, szczegóły dotyczące przyznawania dotacji znaleźć można w regulaminie każdego przedsiębiorstwa uczestniczącego w ZFŚS. Środki na wczasy pod gruszą wypłacane są pracownikowi raz w roku. Uposażeni poniżej 380 zł nie jest opodatkowane, a otrzymane pieniądze można wydać na preferowane przez siebie cele, nikt bowiem nie sprawdza, czy dopłata rzeczywiście została przeznaczona na wakacje.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: