Gdynia. Niemieckie szyldy, swastyki na flagach. Miasto uspokaja: nie propagujemy faszyzmu

Od 16 do 24 maja mieszkańcy Gdyni mogą zauważyć w niektórych częściach miasta scenografie z nazistowskimi flagami, szyldami, a nawet niemieckimi nazwami ulic. Jest to tymczasowa zmiana. Kręcone tam będą sceny do nowego serialu historycznego "Zatoka szpiegów".

W Trójmieście trwają prace nad nowym serialem historycznym produkcji TVP. Ekipa "Zatoki szpiegów" przenosi się z Gdańska do Gdyni, gdzie w dniach 16-24 maja będzie nagrywać kolejne sceny. Molo w Orłowie zostanie zamknięte dla odwiedzających, a w mieście pojawi się realistycznie wyglądająca scenografia.

Zobacz wideo Te filmy i seriale zobaczymy w maju na Netfliksie

Nazistowskie symbole w dzielnicy Gdyni

Już w poniedziałek 15 maja można się spodziewać widoku nazistowskich flag z symbolem swastyki rozwieszonych na lampach na molo w Orłowie. We wtorek i w środę będą tam kręcone sceny, dlatego spacerowicze nie będą mieli tam wstępu. Na budynkach w mieście będzie można zobaczyć szyldy z niemieckimi napisami, a ulice chwilowo zmienią swoje nazwy. Wszystko to w ramach scenografii do serialu.

Okoliczni mieszkańcy zostali zawczasu poinformowani o nadchodzących pracach filmowych. Produkcja serialu zadbała o rozpowszechnienie komunikatu, który znaleźć można między innymi na słupach informacyjnych oraz na portalu gdynia.pl.

Widoczne tu symbole nawiązujące do ideologii II Rzeszy, używane do zdjęć filmowych, wyłącznie w cele rekonstrukcji realiów historycznych, na potrzeby artystyczne. Nie mamy na celu obrażania uczuć i nie propagujemy faszyzmu, nazizmu, komunizmu ani jakiegokolwiek ustroju totalitarnego, ani związanych z nimi ideologii.

"Zatoka szpiegów". Fabuła, aktorzy, premiera.

Serial "Zatoka szpiegów" będzie opowiadał historię Franza Neumanna - agenta Abwehry, który odkrywa, że ma polskie korzenie. Akcja ma miejsce podczas II wojny światowej, a dokładnie w 1940 roku. Widzów serialu czeka dziewięć odcinków wypełnionych licznymi intrygami, dramatami oraz zawirowaniami miłosnymi. W główne role wcielą się Bartosz Gelner, Michał Balicki, Mariusz Bonaszewski, Karolina Kominek, Maria Świłpła i Wiktoria Supryn. 

Reżyserem serialu jest Michał Rogalski, twórcę wielu innych produkcji historycznych. Dzięki niemu światło dzienne ujrzały seriale takie jak "Czas honoru", "Stulecie Winnych" czy "Wojenne dziewczyny". Za scenariusz odpowiadają Michał Godzic i Wojciech Lepianka, a za kostiumy Wanda Kowalska. Realistyczną scenografię zawdzięcza się Karinie Baran. Zdjęcia na planie mają potrwać do końca czerwca. Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: