Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Góry Opawskie są mało znanym, najdalej wysuniętym na wschód polskim pasmem Sudetów. Dzielimy je na granicy z Czechami. Wśród licznych wzniesień, bujnych lasów niezwykłych dolin rzek, które przecinają krajobraz, można się prawdziwie zatracić.
Najwyższym szczytem po polskiej stronie Gór Opawskich jest Biskupia Kopa (890 m n.p.m.). Znajduje się na niej wieża widokowa, dzięki której z zapartym tchem można obserwować niezwykłą okolicę. To właśnie tutaj spotkamy najwięcej turystów, spacerujących po polskiej stronie pasma. Z kolei najwyższym szczytem Gór Opawskich jest czeski Pricny Vrch, który ma wysokość 975 m n.p.m.
Mimo że wyższe i bardziej rozległe tereny Gór Opawskich znajdują się po stronie czeskiej, licznych wzniesień, dolin i zapierających dech w piersi krajobrazów nie brakuje również w Polsce. - Można śmiało rzec, że Góry Opawskie to jeden z najpiękniejszych zakątków Opolszczyzny, których są też najwyższym wzniesieniem - twierdzą autorzy bloga podróżniczego "Hasające Zające". Ciekawym aspektem tego miejsca jest również wątek historyczny. Góry Opawskie są bowiem związane z Dolnym Śląskiem. W średniowieczu były częścią rozległego księstwa biskupów wrocławskich ze stolicą w Nysie.
Mimo wielu urokliwych miejsc i niespodzianek, które mają dla turystów Góry Opawskie, w dalszym ciągu są odrobinę niedoceniane. Tymczasem, jak komentują internauci na Twitterze, góry są "niezbyt wysokie, ale piękne. Szczególnie z samego rana, gdy na szlaku ani żywej duszy". Wybierając się w te okolice, warto odwiedzić Park Krajobrazowy Góry Opawskie. Turystów ucieszy również niezwykle gęsta sieć szlaków. Jeden z nich - Główny Szlak Sudecki im. M. Orłowicza - ma swój początek na dworcu PKP w Prudniku i liczy aż 444 km.
Źródła: "Hasające Zające" - blog, goryopawskie.eu