Koniec nazwy "Kaliningrad". Na Warmii zmieniane są tablice, a drogowcy próbują oszacować koszty przedsięwzięcia

Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczpospolitej ogłosiła 9 maja 2023 roku symboliczną i ważną zmianę. Dotyczy ona nazewnictwa obwodu kaliningradzkiego oraz samego Kaliningradu. Zamiast tego, obowiązująca od tego momentu nazwa to Królewiec. W związku ze zmianami na GDDKiA przystąpiło do zmiany tablic drogowych w województwie warmińsko-mazurskim.

Symboliczna zmiana, bowiem ogłoszona w Dzień Zwycięstwa, który w Rosji jest hucznie obchodzony, wiąże się z obowiązkiem zmiany oznakowani znajdujących się na Warmii i Mazurach. To właśnie w tym regionie Polski znajdują się przejścia graniczne z Rosją, a na drogach, w tym na krajowej 51, widnieją oznakowania z nazwą Kaliningrad. Teraz rozpoczną się prace nad wymianą znaków, na których znajdzie się polska nazwa Królewiec.

Zobacz wideo Błaszczak zapowiada budowę muru na granicy z Rosją. Lubnauer: To nie jest metoda

Inicjatywa samorządowców

Samorządowcy z gminy Braniewo, która graniczy z obwodem królewieckim wyszli z wnioskiem o zmianę nazwy rosyjskiej pół-eksklawy z Kaliningrad, na historyczną nazwę Królewiec, która była używana przez samych Rosjan. Dopiero w roku 1946, za sprawą śmierci Michaiła Kalinina, odpowiedzialnego za liczne zbrodnie komunistyczne, w tym zbrodnię katyńską w 19040 roku, nazwano Królewiec na jego cześć.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zgodziło się na zaproponowaną przez samorządowców zmianę, a Generalna Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie natychmiastowo przystąpiła do wymiany tablic drogowych. Wszystkie te, które wskazują drogę do "Kaliningradu" lub informują o odległości, będą stopniowo usuwane i zastępowane nowymi. Wygeneruje to jednak dodatkowe koszty, które już teraz drogowcy próbują oszacować. Nieznany jest również termin ukończenia prac. Na ten moment wiadomo, że GDDKiA zareagowało na zalecenie Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej i przystąpiono do skrupulatnego planowania całego przedsięwzięcia.

Przedsiębiorcy mogą być spokojni. Dokumenty pozostaną bez zmian

Zmiana w nazewnictwie może niepokoić przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność lub pracują na terenie Królewca. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, że w dokumentach nie ma konieczności wprowadzania zmian, co mogłoby być dla wielu osób problematyczne i czasochłonne. Nazwa "Kaliningrad" zniknie jednak z tablic drogowych, map oraz wszelkich materiałów dotyczących tego obszaru. Nie oznacza to jednak, że wszystkie materiały informacyjne, np. artykuły lokalnych gazet zostaną usunięte lub edytowane. Jak przekazał w rozmowie z onet.pl wójt gminy Braniewo Jakub Bornus, historyczna nazwa Królewiec będzie uwzględniania dopiero w materiałach, które powstały i powstaną po 9 maja 2023 roku.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: