Hiszpania idzie na rekord. Tegoroczny kwiecień był najbardziej suchy i gorący od ponad 60 lat

Kiedy u nas pogoda zaczyna robić się w końcu bardziej wiosenna, w Hiszpanii trwa upalne lato. Dosłownie, bo w ubiegłym miesiącu temperatury zbliżały się już nawet do 40 stopni Celsjusza. Meteorolodzy potwierdzają, że był to najgorętszy i najbardziej suchy kwiecień od momentu rozpoczęcia pomiarów.

Państwowa Agencja Meteorologiczna (AEMET) podlegająca Ministerstwu ds. Przemian Ekologicznych i Wyzwań Demograficznych zaczęła przeprowadzać pomiary i śledzić ekstremalne zjawiska pogodowe 62 lata temu. Dane zebrane w tym czasie pokazują, że tegoroczny kwiecień w Hiszpanii był rekordowy pod względem temperatur i suszy od 1961 roku. 

Zobacz wideo Kto odpowiada za ekstremalne zjawiska pogodowe?

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rekordowe upały w Hiszpanii

We wtorek, 9 maja AEMET opublikował bilans klimatyczny za kwiecień 2023 roku. Meteorolodzy wskazują w nim, że warunki pogodowe z ubiegłego miesiąca były najbardziej zbliżone do analogicznego okresu w 2011 roku. Jednak wówczas temperatury były o 0,1 stopnia niższe niż tym razem. 

Średnie dzienne temperatury w całym kraju wynosiły około 14,9 stopnia Celsjusza, czyli o 3 stopnie powyżej średniej normy. Jeszcze bardziej wzrosły średnie maksymalne wartości na termometrach. Te wynosiły 4,7 stopni powyżej normy.

Jednak to niejedyny rekord pobity w kwietniu. Meteorolodzy dodali, że miesiąc ten był również najbardziej suchym od początku pomiarów w 1961 roku.

Tam było najgoręcej

Wyniki podbijały wyniki podbijały przede wszystkim miasta w Andaluzji, czyli najgorętszym regionie Hiszpanii. Najwyższe temperatury zaobserwowano w Kordobie, gdzie słupki rtęci zatrzymały się na 38,8 stopniach Celsjusza. Równie gorąco było w Morón de la Frontera (36,9 stopni) oraz w Granadzie i Sewilli (36,9 stopni).

Niektórzy uważają nawet, że położona na południu kraju Andaluzja jest najgorętszym regionem w Europie. To właśnie tam temperatury latem często przekraczają 40 stopni Celsjusza. Rekordową wartość odnotowano w sierpniu 2021 roku w andaluzyjskim mieście Montoro, gdzie termometry pokazywały 47,4 stopnie Celsjusza.

Więcej o: