Leśnicy często udostępniają w mediach społecznościowych najróżniejsze zdjęcia i nagrania, które nie tylko informują o leśnych ciekawostkach, ale również pokazują życie zwierząt od nieco zabawniejszej strony. Tym razem nagranie z fotopułapki w Hajnówce rozbawiło internautów. Mogli z bardzo bliska zobaczyć jak żubr zainteresował się zainstalowaną w lesie kamerką.
Fotopułapki pomagają leśnikom w nadzorowaniu życia i stanu zdrowia mieszkańców lasu bez konieczności stresowania i straszenia ich obecnością ludzi w pobliżu. Jest to również źródło wielu świetnych, uroczych, a czasem zabawnych nagrań, którymi leśnicy chętnie dzielą się w sieci.
Tym razem do sprzętu podszedł ogromny żubr. Obecność kamery jednak go wcale nie speszyła. Postanowił wręcz, że nieco ją umyje. Król Białowieskiej puszczy bardzo skrupulatnie, liźnięciem po liźnięciu, doczyścił zakurzony najwyraźniej obiektyw. Czystość jest tu jednak pojęciem względnym, bowiem po pomyślnie przeprowadzonej akcji obraz był nieco rozmyty. Żubr jednak był naprawdę dumny ze swojej roboty, a internautom filmik momentalnie przypadł do gustu. Nie da się ukryć, że widok wielkiego nosa i zabawne dźwięki lizania fotopułapki mogą poprawić humor niejednej osobie.
Biere go do mycia okien!
Żubr powinien ogłosić się w prasie: "Myjka teleobiektywów, kamer itp. Usługi gratis." Ale by miał klientów...
Wiosenne porządki w wykonaniu żubra
- komentują rozbawieni internauci i internautki pod profilem społecznościowym Nadleśnictwa Hajnówka.
Białowieska populacja żubrów liczy około 750 osobników, a te żyją nie w zagrodach a na wolności i dla wielu osób spoza Polski jest to swojego rodzaju ewenement. W niektórych miejscach na świecie, wraz z wycinką ogromnych połaci dzikich lasów, zabrano żubrom ich naturalne środowisko, a na same zwierzęta polowano. Tak też w latach 20. minionego wieku, czyli około 100 lat temu na całym świecie liczba żubrów wynosiła jedynie 54 sztuki. Fakt, że dziś jest ich łącznie ponad 5 tysięcy można uznać za niewiarygodny sukces naukowców. Jednakże stad żyjących na wolności jest niewiele i to właśnie Polacy mogą pochwalić się dzikimi żubrami, które są również nieodłącznym symbolem Puszczy Białowieskiej. Jednakże spotkać je można również w Puszczy Knyszyńskiej, Augustowskiej, Boreckiej i Romnickiej, a leśnicy i naukowcy stale planują rozszerzenie obszaru występowania żubrów.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl