Niespodzianka na szlaku z Morskiego Oka. Turysta uchwycił moment telefonem i opublikowała zdjęcie

Polskie góry nieustannie cieszą się popularnością turystów. Wycieczki nad Morskie Oko stanowią niemal punkt obowiązkowy przy okazji zwiedzania Tatr. Piesze wędrówki mogą jednak zaskoczyć nie tylko widokami pięknych pejzaży, ale i innych ciekawostek. Przekonał się o tym pewien turysta, który na swojej drodze napotkał... niedźwiedzia brunatnego.

Wiosenne spacery po górach to świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu. Budząca się do życia natura, śpiew ptaków i ciepłe promienie słońca kuszą fanów polskich szlaków. Niesłabnącym uznaniem może się pochwalić trasa nad słynne Morskie Oko. Turyści z całego kraju, jak i z zagranicy, tłumnie odwiedzają jezioro położone w Dolinie Rybiego Potoku. Nagrodą za pokonanie trudnego szlaku jest możliwość podziwiania pięknego krajobrazu. Na nielicznych czekają jednak dodatkowe atrakcje.

Zobacz wideo Wyjrzeli przez okno i zobaczyli niedźwiedzia w basenie. Najpierw demolował śmietniki, potem chłodził się w wodzie

Niedźwiedź na szlaku nad Morskie Oko

Turysta, schodząc ze szlaku, dostrzegł spacerującego po lesie niedźwiedzia brunatnego. Natychmiast uwiecznił tę chwilę, robiąc dzikiemu zwierzęciu zdjęcie i publikując je na fejsbukowej grupie "Tatromaniacy". Post zyskał sporo reakcji ze strony zafascynowanych internautów. 

niedźwiedź w lesieniedźwiedź w lesie grupa FB: Tatromaniacy

Przy tej okazji, leśnicy przypominają o ostrożności w kontaktach z niedźwiedziami. Jak zaznacza Filip Zięba, specjalista z Tatrzańskiego Parku Narodowego "bardzo rzadko zdarza się, że niedźwiedź aktywnie poszukuje kontaktu z ludźmi. Pomijając tzw. osobniki problemowe nawykłe do zdobywania pokarmu dostarczanego przez człowieka. Dlatego przypominamy: nie dokarmiaj dzikich zwierząt, nie zbliżaj się do nich, pozostań na szlaku i wracaj z gór przed zmrokiem".

Liczebność niedźwiedzi w Polsce

Choć wszyscy ze zdjęć i filmów wiemy, jak wygląda niedźwiedź brunatny, to spotkać takiego w środowisku naturalnym jest nie lada wyczynem. Zgodnie z raportem WWF, w całej Polsce żyje aktualnie zaledwie setka niedźwiedzi, z czego najwięcej - bo aż 80 proc. - zamieszkuje rejony Bieszczad. W Tatrach ich występowanie ogranicza się do kilkunastu osobników. Zwierzęta te w wyniku ekspansji człowieka, drastycznie zmniejszyły swoją populację na przestrzeni ostatnich dekad, dlatego znajdują się pod ścisłą ochroną

Jak zachować się w spotkaniu z niedźwiedziem

Spotkanie z niedźwiedziem może wydawać się dobrym pomysłem i ciekawą anegdotą do opowiadania przed rodziną i znajomymi, lecz nie należy zapominać, że tzw. misie są niezwykle niebezpiecznymi drapieżnikami. W przypadku spotkania takiego osobnika na swojej drodze trzeba zachować rozsądek i najlepiej się wycofać, robiąc przy tym sporo hałasu. Przede wszystkim staraj się jednak unikać miejsc, gdzie jest duża szansa napotkania go. Jak informują eksperci z Carpathian Black Bear Project, są to głównie gęste zarośla czy młodnik iglasty, w których niedźwiedzie lubią odpoczywać oraz miejsca dokarmiania zwierząt. Eksperci apelują: podziwiaj naturę, lecz zachowaj przy tym ostrożność!

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: