Wyjazd do sanatorium za darmo? To przywilej nie dla wszystkich. Ta liczna grupa może z niego skorzystać

Wyjazdy do sanatorium na NFZ są refundowane jedynie częściowo, a kuracjusze muszą pokrywać resztę kosztów z własnej kieszeni. Jednak nie wszyscy wiedzą, że pewna grupa może skorzystać z leczenia za darmo. I to w dodatku na dwa sposoby.

Do tej pory z wyjazdu do sanatorium na koszt Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) mogli korzystać jedynie rolnicy aktywni zawodowo. Zmiany nadeszły wraz z początkiem stycznia bieżącego roku. Do uprawnionych dopisano wówczas także tych przebywających na emeryturze

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak skorzystać z sanatorium na KRUS?

Od stycznia 2023 roku rolnicy przebywający na emeryturze raz w roku mogą ubiegać się o bezpłatny wyjazd do sanatorium. Jak przebiega cały proces? Podobnie jak w przypadku leczenia uzdrowiskowego finansowanego przez NFZ, na początku należy udać się do lekarza w celu otrzymania wniosku o skierowanie na rehabilitację leczniczą. Następnie w ciągu sześciu miesięcy od wystawienia należy złożyć je wraz z wynikami badań do właściwego oddziały regionalnego lub placówki terenowej KRUS. 

W przypadku otrzymania pozytywnej odpowiedzi, rolnikom proponowane jest miejsce oraz termin wyjazdu. Turnusy trwają 21 dni i odbywają się w jednym z sześciu zakładów rehabilitacyjnych. Co istotne, korzystanie z sanatorium finansowanego przez KRUS nie pozbawia rolników prawa do leczenia finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Inne grupy uprawnione do darmowego sanatorium

Rolnicy nie są jednak jedyną grupą, którą mogą skorzystać z bezpłatnego wyjazdu do sanatorium. Z tego typu przywileju mogą skorzystać dzieci oraz młodzież do 18. roku życia lub w przypadku kontynuowania edukacji - do 26 lat. Darmowe leczenie przysługuje też pociechom z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym, osobom uprawnionym do renty rodzinnej (bez kryterium wieku), a także pracownikom związanym z produkcją wyborów zawierających azbest.

Więcej o: