Ważne zmiany dla turystów planujących wyjazd na Słowację. Przywrócono kontrole graniczne także na granicy z Polską

Turyści planujący wyjazd na Słowację powinni wiedzieć o zaskakujących zmianach, które wprowadził słowacki rząd. Przywrócone zostaną kontrole graniczne, także pomiędzy Słowacją a Polską. Do kiedy to potrwa i jaki jest powód tej decyzji? Wszystko to związane jest z międzynarodową konferencją.

Od 24 maja do 8 czerwca planowane są wzmożone kontrole graniczne na terenie Słowacji. Ma to związek z planowaną wówczas międzynarodową konferencją Globsec. Pojawią się na niej prezydenci grupy B9, w tym prezydent Polski Andrzej Duda. W związku z organizacją ważnego przedsięwzięcia rząd Słowacji chce podwyższyć standardy bezpieczeństwa, by do Bratysławy nie przedostał się osoby, które mogłyby zakłócić przebieg konferencji lub porządek publiczny.

Zobacz wideo Polak na Słowacji jechał drogą ekspresową pod prąd. Postanowił zawrócić w niebezpiecznym miejscu

Słowacja jako organizator konferencji Globsec przywraca kontrole graniczne

Na przełomie maja i czerwca prezydenci państw wschodniej flanki NATO, tj. Polski, Litwy, Łotwy, Słowacji, Czech, Węgier, Bułgarii, Rumunii oraz Estonii wezmą udział w konferencji ds. bezpieczeństwa Globsec w Bratysławie. To niezwykle ważne politycznie spotkanie nieść będzie za sobą konsekwencje, które odczują turyści. Przekroczenie granicy ze Słowacją będzie możliwe jedynie w wybranych przejściach granicznych, gdzie każdy będzie zmuszony poddać się szczegółowej kontroli. Ma to zapewnić bezpieczny przebieg międzynarodowej konferencji.

Priorytetem jest zatem zapewnienie wysokich standardów bezpieczeństwa dla tego ważnego międzynarodowego wydarzenia

- oznajmił Roman Mikulec, minister spraw wewnętrznych Słowacji cytowany przez gazetaprawna.pl.

Według ministra na teren kraju mogliby przedostać się niepożądani goście, którzy jak podejrzewa, chcieliby zakłócić porządek publiczny i przeszkodzić w zebraniu polityków. W obliczu wojny toczącej się w Ukrainie dbanie o bezpieczeństwo jest nad wyraz ważne.

Te osoby przekroczą granicę znacznie szybciej

Decyzja słowackiego rządu nie dotknie jednak wszystkich. Na teren państwa bez problemu wjadą ratownicy medyczni, rolnicy oraz osoby pracujące na gruntach rolnych i leśnych w obrębie pięciu kilometrów od granicy. Osoby te będą zwolnione z obowiązujących zmian. Oznacza to jednak, że na ulgowe traktowanie nie mają co liczyć turyści. Ci będą zmuszeni czekać w kolejkach na przejściach granicznych. Przypominamy, że utrudnienia potrwają jedynie od 24 maja do 8 czerwca. 

Warto również wspomnieć, że Polacy do bezproblemowego przekroczenia granicy ze Słowacją potrzebują posiadać ważny dokument tożsamości. Nieważny dowód osobisty lub paszport mogą przyczynić się do wielu kłopotów, w tym odmówienia wpuszczenia na teren Słowacji. Dodatkowo na terytorium sąsiada możemy przebywać do 90 dni w dowolnym celu.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: