Plaga bezmyślnych turystów na Mazurach. Ratownicy: Wczorajszy dzień dał nam się mocno we znaki [FOTO]

W ostatnich dniach słońce i piękna pogoda zachęcała do wypadów nad jezioro i wypożyczania motorówek. Jednak dobra zabawa nad wodą nie obyła się bez wielu niebezpiecznych sytuacji. Okazuje się, że ratownicy MOPR mieli ręce pełne roboty już od początku majówki.

Podczas tegorocznej majówki wzrok wielu Polaków skierował się m.in. w stronę Mazur. Chociaż długi weekend wciąż trwa, a dla niektórych potrwa nawet do 7 maja, to Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe już ociera pot z czoła. Nad jeziorami nie obyło się bez wielu wypadków, a internauci komentują: "już się zaczęło". 

Zobacz wideo Bezpieczne Mazury

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Groźne wypadki na Mazurach 

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało na Facebooku, że niedziela, 30 kwietnia nie należała do najłatwiejszych. 

Wczorajszy dzień dał się mocno we znaki naszym zespołom. Od samego rana interweniowaliśmy wiele razy

- pisali w poście. 

Jedna z interwencji przebiegła na jeziorze Mamry. Po przybyciu na miejsce ratownicy ujrzeli tonącą motorówkę oraz pięć osób w wodzie. Jak się okazało, dwie z nich nie potrafiły pływać. Zespół natychmiast ruszył na pomoc, transportując poszkodowanych na brzeg jeziora Kirsajty. Wszyscy z nich byli w stanie dużego wychłodzenia organizmu.

"Wzór do naśladowania"

Druga z łodzi ratowniczych zajęła się zabezpieczeniem tonącej motorówki i obszaru dookoła niej, by zapewnić bezpieczeństwo pozostałym żeglującym. 

W chwili dopłynięcia do poszkodowanych warunki atmosferyczne uniemożliwiały podjęcie ich przez inne znajdujące się wokół jednostki. Wiatr momentami osiągał około 6 w skali Beauforta

- dodali ratownicy MOPR.

Zwrócili także uwagę, że poszkodowane osoby powinny być wzorem do naśladowania dla pozostałych urlopowiczów. Wszyscy mieli na sobie kamizelki ratunkowe, dzięki czemu zapewnili sobie bezpieczeństwo i nie doszło do tragedii. Dokładna statystyka wypadków zostanie opublikowana po zakończeniu majówki.

Więcej o: