Ten szczegół może okazać się w lesie na wagę złota. Leśnicy tłumaczą, jak słupki mogą pomóc w nawigacji

Tegoroczna majówka sprzyja rekreacji na świeżym powietrzu, a także spacerowaniu po lasach. Jak się okazuje, przed wejściem na nieznane tereny, warto się przygotować. W krytycznej sytuacji, gdy padnie nam bateria w telefonie i się zgubimy, pomocne okażą się leśne słupki, które zdradzają o wiele więcej, niż mogłoby się nam wydawać. Kluczowe jest jednak prawidłowe odczytanie informacji.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Piesze wędrówki i wycieczki do lasów to dla wielu osób esencja sezonu wiosenno-letniego. Gdy pogoda sprzyja, chętnie wybieramy się na łono natury i obcujemy z przyrodą. Warto jednak się nieco przygotować i "dmuchać na zimne". Świadomość jak się zachować w przypadku zgubienia się w lesie jest bowiem bardzo istotna. 

Z nimi trudno się zgubić w lesie, jednak mało kto zna ich przesłanie 

Mowa tu oczywiście o słupkach, które znajdziemy w Lasach Państwowych niemal na całym obszarze naszego kraju. Białe słupki oddziałowe z numerami oddziałów, są widoczne i łatwe do zlokalizowania. Jak się okazuje, mogą bardzo pomóc w momencie, gdy się zgubimy w lesie i zostaniemy sami na łonie natury. W ten sposób znacznie łatwiej poinformować także służby o naszym położeniu.

Autor vloga "Partyzanci Lubelszczyzny" zwraca się do widzów z pytaniem o to, czy wiedzą, że słupki oddziałowe pokazują kierunki. Znajomość tego przydatnego triku nadal pozostaje wielu osobom nie znana, a tymczasem może nam pomóc lub nawet uratować życie! Jak tłumaczy tiktoker:

Każdy taki słupek oddziałowy w lasach ma numerki na ściankach. Odszukajcie na takim słupku dwie cyfry o najmniejszej wartości. Wierzchołek łączący ścianki z tymi numerami, wskazuje północ. Jeśli ktoś wysilił się i przed wejściem do lasu sprawdził na mapie w aplikacji na telefonie, z którego kierunku wchodzi, będzie uratowany. Kiedy się zgubi, a padnie mu bateria w komórce, ustali dzięki słupkom kierunki w lesie i bez trudu skieruje się w stronę, z której przyszedł. W ten sposób wydostanie się z lasu

- tłumaczy na wideo autor vloga "Partyzanci Lubelszczyzny" na TikToku.

Zobacz wideo „W Lasach Państwowych są miliardy złotych, które finansują działania Solidarnej Polski i Zjednoczonej Prawicy"

Słupki oddziałowe w lasach, czyli pomoc zagubionym

Jak wskazują leśnicy, słupki niejednokrotnie mogą uratować czyjeś życie, dlatego warto pamiętać o tej prostej informacji, którą można ekspresowo z nich odczytać. Jeśli jednak słupek jest biały i nie ma na nim żadnej cyfry, nie należy się obawiać - to kolejna wskazówka, która pozwoli nam szybko wydostać się z lasu. 

Pozbawiona cyfry ścianka słupka wskazuje, że po tej stronie znajduje się prywatny las. Takie zwykle okalają Lasy Państwowe - zagubiona osoba może pójść w tamtym kierunku, bo najprawdopodobniej gęsty las niebawem się skończy i dotrze na pole lub polanę. 

Kolejną cenną informacją, która może się przydać poszukiwaniach zagubionej osoby, są charakterystyczne punkty, takie jak wszelakie kapliczki, ambony myśliwskie czy stosy drewna, które zazwyczaj są podpisane sprayem lub specjalną tabliczką, na której zawarte numery, pomogą w namierzeniu konkretnego miejsca.

Więcej o: