Mafia może namieszać przy budowie mostu. "Żerują na biedzie i niskim poziomie rozwoju wyspy"

Włoska mafia może stanąć na przeszkodzie budowy mostu łączącego Sycylię z kontynentalną częścią Włoch przez Cieśninę Mesyńską. Włoski rząd uspokaja jednak, że nie obawia się grupy przestępczej. Inwestycji sprzeciwiają się jednak również ekolodzy, którzy przygotowali przeciw niej pozew.

Włoski rząd wydał dekret na budowę mostu łączącego Półwysep Apeniński z Sycylią w połowie marca. CNN zwraca jednak uwagę, że na przeszkodzie mogą stanąć dwie włoskie mafie - kalabryjska 'Ndrangheta oraz sycylijska Cosa Nostra.

Mafia sycylijska zagrożeniem dla budowy mostu? "Grupy przestępcze żerują na biedzie"

Według zeznań informatorów wielu szefów włoskiej mafii sprzeciwia się budowie mostu łączącego Sycylię ze stałym lądem. Jak tłumaczy CNN:

Grupy przestępcze żerują na biedzie i niskim poziomie rozwoju wyspy, a jej izolacja sprzyja utrzymaniu takiego stanu rzeczy.
Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje [TRIP WE DWOJE]

Chociaż słynny boss słynny boss sycylijskiej mafii Matteo Messina Denaro został aresztowany jesienią 2022 roku, a wpływy grupy przestępczej znacząco spadły, mafia mogłaby podjąć prób ingerencji w samą budowę - ostrzega miejscowy think tank Nomos Center. Jak tłumaczy, mafiozi mogliby chcieć przejąć kontrolę nad transportem zaopatrzenia, czy zażądać zapłaty za "ochronę" placu budowy.

Obawy te rozwiewa jednak wicepremier Matteo Salivini, który niedawno zapewniał we włoskim parlamencie, że „nie boi się infiltracji przestępczej" i dodał:

Jesteśmy w stanie zagwarantować, że będą tam pracować najlepsze włoskie, europejskie i światowe firmy. Będą organy nadzorcze, nad którymi pracujemy, za każde euro zainwestowane w most.

Budowa zagrożeniem dla dzikiej przyrody? Ekolodzy alarmują

Przeciwni budowie mostu są również ekolodzy, którzy od dawna argumentowali, że Cieśnina Messyńska jest bardzo ważnym miejscem tranzytu ptaków i ssaków morskich i ważnym skupiskiem różnorodności biologicznej. Jak wskazuje cytowany przez CNN rzecznik grupy Legambiente, most - zarówno w trakcie, jak i po budownictwo - zakłóciłoby szlaki migracyjne między Afryką a Europą.

Cały obszar Cieśniny Mesyńskiej jest obszarem chronionym na mocy unijnej dyrektywy siedliskowej

- wskazuje z kolei w oświadczeniu dyrektor ds. relacji instytucjonalnych WWF, Stefano Lenzi. Już w 2006 roku, zanim plan został tymczasowo zawieszony, grupa przygotowywała pozew o naruszanie obszarów chronionych Unii Europejskiej.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: