W sanatorium coraz drożej, ale niektórzy mogą wyjechać całkowicie za darmo. Sprawdź, czy się kwalifikujesz

Wyjazdy do sanatoriów to fantastyczny sposób na podreperowanie zdrowia i poznanie ciekawych zakamarków Polski. Choć niewątpliwie cieszą się one ogromną popularnością, to nie wszyscy wiedzą, że niektórzy mogą korzystać z nich całkowicie za darmo. Kto należy do uprawnionych grup? Podpowiadamy.

Do wyjazdu do sanatorium na NFZ uprawnione są osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne. Ich stan zdrowia, zdolność do samoobsługi, a także fakt, czy istnieją przesłanki do skorzystania z leczenia uzdrowiskowego, ocenia lekarz rodzinny. Po pozytywnym przebiegu wizyty pacjenci wysyłają skierowanie do wojewódzkiego oddziału NFZ. Wówczas pozostaje już tylko oczekiwanie na ostateczną odpowiedź. 

Zobacz wideo Perły architektury, malownicze widoki i trasy rowerowe. A do tego tanio! Ta idylla leży w Polsce [TRIP WE DWOJE]

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Za to trzeba płacić w sanatorium

Co istotne, wyjazdy do sanatoriów na NFZ nie są całkowicie bezpłatne. Fundusz finansuje wyżywienie oraz zakwaterowanie jedynie częściowo, a dokładny cennik jest ustalany przez ministra zdrowia. Oczywiście więcej zapłacą osoby udające się na leczenie w sezonie wysokim (od maja do końca września) i decydujące się na wyższy standard pokoju.

Ponadto kuracjusze muszą pokryć z własnej kieszeni koszty transportu, opłaty za parking, telewizję czy czajnik. Dodatkowo płatne są również zabiegi niezwiązane z chorobą podstawową pacjenta. 

Te osoby mogą wyjechać do sanatorium za darmo

Jednak nie wszyscy kuracjusze muszą ponosić wyżej wymienione opłaty. Kto jest uprawniony do wyjazdu do sanatorium za darmo? Z takiej możliwości mogą skorzystać pracownicy związani z produkcją wyborów zawierających azbest oraz dzieci i młodzież poniżej 18 lat (w przypadku dalszej edukacji - do momentu ukończenia 26. roku życia). Bezpłatnie leczą się również pociechy z niepełnosprawnością w znacznym stopniu i uprawnione do renty rodzinnej bez ograniczenia wiekowego.

Niedawno do "uprzywilejowanych kuracjuszy" dołączyła także nowa grupa. Od stycznia 2023 roku z opłat zwolnieni są nie tylko aktywni, ale i emerytowani rolnicy. Osoby te otrzymują skierowanie od KRUS-u, a ich turnus trwa 21 dni w jednym z sześciu zakładów rehabilitacyjnych. 

Więcej o: