Do wakacji zostało jeszcze sporo czasu, jednak wiele osób już dziś podróżuje po świecie, aby odetchnąć od codzienności. Niektóre pamiątki mogą być dość kłopotliwe, a próba wywiezienia ich z danego kraju często kończy się wysoką grzywną. Przykładem może być pewna Ukrainka, której na tyle spodobał się chroniony koralowiec, że postanowiła zabrać go ze sobą do domu.
Krajowa Administracja Skarbowa wydała komunikat dotyczący zdarzenia, które miało miejsce w Dorohucku, polskiej wsi graniczącej z Ukrainą. Podczas kontroli autokaru, funkcjonariusze Oddziału Celnego znaleźli w bagażu pasażerki kilka nietypowych przedmiotów. Okazało się, że kobieta pochodzenia ukraińskiego miała przy sobie koralowiec o wadze 300 g oraz trzy muszle. Jedna z nich to muszla przydaczni, które są określane jako gatunek zagrożony wyginięciem.
Jak wskazują służby zarówno koralowiec, jak i wspomniana muszla są chronione przepisami Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem - CITES. Wobec pasażerki, która nie zgłosiła faktu posiadania wymienionych "pamiątek" wszczęto postępowanie karne, a okazy zostały zajęte w wyniku czynności KAS.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zabranie "kawałka plaży", jako formy zatrzymania wspomnień z wakacji może nas dużo kosztować. Krajowa Administracja Skarbowa informuje, że na mocy prawa, a dokładnie art. 128 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. Nr 92 poz. 880 z późn. zm.) tego typu czyn jest przestępstwem. Osoba łamiąca przepisy podlega karze więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.
Wbrew pozorom poruszając się w strefie Schengen, nie każdy przedmiot można wywieźć lub wwieźć do innego kraju. Na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów poświęconej sferze podatkowej i kwestiom celnym udostępniono informacje dotyczące kłopotliwych pamiątek. Na liście towarów objętych ograniczeniami i zakazami znajdują się gatunki zagrożone wyginięciem takie jak:
Ponadto wracając z obcego kraju, zwróć uwagę na wartość zakupionych prezentów. Jeśli podróżujesz transportem lądowym, masz obowiązek zgłosić każdy towar o wartości powyżej 300 euro. Natomiast wybierając samolot lub transport morski, wwożona rzecz nie może przekraczać wartości 430 euro. Jeśli masz przy sobie więcej gotówki niż 10 tys. euro, spoczywa na tobie obowiązek zgłoszenia tego faktu służbom celnym. Pamiętaj także o kanapkach, zamiast mięsa, wędliny czy pasztetu wybierz wegetariańskie przekąski. Produkty pochodzenia zwierzęcego mogą zawierać patogeny wywołujące choroby zakaźne. Dlatego na granicy trzeba wyrzucić je do specjalnego pojemnika.