To całkowicie nowy sposób podróżowania. Mogą sobie na niego pozwolić nieliczni, ale raczej nie chciałbyś być na ich miejscu

Szybkie tempo życia, namnażające się obowiązki i ciągła walka o więcej - tak coraz częściej wygląda nasza rzeczywistość, niezależnie od tego gdzie i na jakim stanowisku pracujemy. Wypalenie zawodowe to poważny problem, którego nie należy ignorować. Naprzeciw temu problemowi wychodzą specjalne ośrodki.

Stres potrafi doszczętnie wyniszczyć organizm zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Niestety w związku z postępem technologicznym i rozwojem cywilizacji ludzie mierzą się z tym problemem coraz częściej, co skutkuje wypaleniem życiowym, zawodowym, a nawet depresją. Luksusowe kurorty wyszły więc z propozycją, która być może zmieni oblicze podróżowania.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

"Odwyk" od pracy w towarzystwie palm i specjalistów

Oczywiście każdy, kto może sobie na to pozwolić, jest w stanie zorganizować wyjazd na własną rękę. Czasami nie trzeba wyjeżdżać daleko, by "naładować baterie" i niekiedy wystarczy rodzinny wyjazd na działkę lub spacer po lesie z ukochanym pupilem. Ci, którzy najlepiej odpoczywają w ciepłych krajach, również mogą wybrać się na zwykły, choć jakże potrzebny czasem, urlop. Mimo to właściciele hoteli i ośrodków wypoczynkowych postanowili pójść o krok dalej, a swoim klientom proponują "odwyk" od pracy i obowiązków.

Taka oferta miałaby nie tylko zapewnić luksusowy odpoczynek na plaży pod palmami z widokiem na bezkresne morze. W pakiecie wypoczynkowym miałyby również zostać zapewnione spotkania z instruktorami jogi i medytacji, konsultacje z dietetykami i psychoterapeutami oraz wizyty u profesjonalnych masażystów. Na miejscu mieliby być również dostępni lekarze, do dyspozycji luksusowych kuracjuszy.

Takich ośrodków, dedykowanych ludziom przepracowanym i zmęczonym obowiązkami dnia codziennego jest coraz więcej. Część z nich do od wielu lat dobrze prosperujące hotele, które poszerzają swoją ofertę, jednak nie brakuje miejsc, które całą swoją działalność opierają na swojego rodzaju terapii łączonej z wypoczynkiem. Właściciele takich ośrodków inwestują w sprzęt i specjalistów niemałe pieniądze, dlatego też podobne oferty są z reguły kosztowne. Jednakże jest to szansa na dostrzeżenie problemu, który staje się zmorą dzisiejszego społeczeństwa. Być może powstawanie takich miejsc to sygnał ostrzegawczy dla niektórych pracodawców i pracowników.

Objawy przepracowania mogą być niejednoznaczne

Przepracowanie i wypalenie zawodowe to szybko rosnący problem również na polskim rynku pracy. Dodając do tego coraz wyższe koszty życia, wiele osób załamuje się swoją sytuacją i traci chęci do życia. Warto być czujnym i nie ignorować swojego zdrowia psychicznego. Efekty długotrwałego stresu mogą być wyjątkowo wyniszczające dla zdrowia. Głównymi objawami przepracowania są:

  • chroniczne zmęczenie,
  • bóle głowy i migreny,
  • wahania masy ciała,
  • ataki paniki,
  • nerwowość,
  • depresja,
  • brak satysfakcji z życia,
  • roztargnienie,
  • wypieranie problemu,
  • osłabienie relacji z bliskimi.

Należy jednak wiedzieć, że pomocy można szukać nie tylko w wyjazdach do specjalnych ośrodków, ale rozmowie z bliskimi czy specjalistą. Istnieją darmowe telefony zaufania oraz ośrodki, w których można znaleźć profesjonalną pomoc.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: