Wiele osób popełnia w górach ten błąd. Można nawet stracić zęby. "Już nigdy tak nie zrobię"

Wchodzenie po naturalnych formach skalnych, pokonywanie własnych słabości i podziwianie niezwykłych widoków to tylko niektóre z powodów, dla których tak wiele osób uwielbia wspinaczkę skałkową. Jednak warto zachować szczególną ostrożność, bo nawet najdrobniejszy błąd może okazać się niebywale niebezpieczny. Jak tłumaczy znany tiktoker, można nawet stracić zęby.

Oskar Bryja to tiktoker i miłośnik podróżowania, który na swoim profilu zgromadził już ponad 261 tys. obserwujących. Dzieli się z nimi wrażeniami z wyjazdów, różnymi ciekawostkami, a także przydatnymi poradami. Niedawno postanowił przestrzec amatorów wspinaczki skałkowej przed popularnym, ale niezwykle niebezpiecznym błędem. 

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

O tym warto pamiętać podczas wspinaczki

Wielu wspinaczy skałkowych wypracowało podobny nawyk chwytania liny w zęby. W ten sposób, kiedy zabraknie im liny, mogą łatwiej wpiąć się w kolejny ekspres. Jednak Oskar przestrzega, by pod żadnym pozorem tego nie robić. 

Oczywiście jeśli uda nam się bezpiecznie wpiąć, to nic złego się nie stanie. Natomiast jeśli dojdzie do wypadku, to naszym naturalnym odruchem wcale nie będzie otwarcie buzi, a wręcz przeciwnie - jeszcze mocniejsze zaciśnięcie szczęki.

Więc możecie pobudzić swoją wyobraźnię, żeby dowiedzieć się, co będzie dalej

- tłumaczył. 

Tiktoker przestrzega. Można stracić zęby

Mężczyzna przyznał, że sam stosował podobną sztuczkę w trakcie wspinaczki, co można zauważyć nawet na opublikowanym przez niego nagraniu. 

Jak się naoglądałam zdjęć w internecie, to już wiem, że nigdy tak nie zrobię

- dodał.

Warto pamiętać również o innych zasadach bezpieczeństwa. Kiedy chcemy zacząć przygodę ze sportem, powinniśmy uczyć się pod okiem doświadczonej osoby. Należy wyposażyć się także w dobrej jakości buty wspinaczkowe, uprząż, przyrząd asekuracyjny z karabinkiem HMS i woreczek na magnezję. Przed rozpoczęciem wspinaczki, upewnijmy się, że sprzęt jest odpowiednio zapięty i zapewnia nam bezpieczeństwo. 

Więcej o: