Planowaliście zwiedzić to zabytkowe miejsce? Tej rzeczy już nie zobaczycie. Haniebna kradzież maski... hańby

Ci, którym zależało na zobaczeniu maski hańby w Zamku Kamieniec muszą zmienić plany. Średniowieczne narzędzie tortur zostało skradzione, a złodziej pozostaje nieuchwytny. Ta ogromna strata spotkała się z oburzeniem internautów.

O średniowiecznych torturach dowiadujemy się z podręczników, książek i filmów. Tu jednak można było jedno z narzędzi zobaczyć na żywo i twarzą w twarz stanąć z wiekową historią. Niestety jednemu z turystów zabytkowy przedmiot wpadł w oko i postanowił zabrać maskę hańby z muzeum. Właściciele opublikowali w mediach społecznościowych post, w którym proszą o zwrot przedmiotu.

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu

Trwają poszukiwania złodzieja

Sprawa zmartwiła nie tylko właścicieli historycznego muzeum, a również wielu turystów, którzy mieli szansę odwiedzić zamek lub ci, którzy dopiero planowali to zrobić. Teraz jednak do Zamku Kamieniec w Korczynie należy podróżować z myślą, że tego konkretnego elementu już nie zobaczymy. Zdjęcia maski i komunikat do samego złodzieja opublikowano na profilu muzeum na Facebooku.

Dziś ukradziono maskę hańby, dokładnie tę z drugiego zdjęcia. [...] Złodzieju zwróć, a nie opublikuję twojego wizerunku! 

Autorzy posta wskazali również, że w obiekcie całodobowo działają kamery. Właściciele muzeum są w posiadaniu zdjęcia sprawcy, jednak na ten moment nie chcą go udostępniać, licząc na to, że złodziej sam postanowi zwrócić cenny przedmiot.

Gotycki zamek nadal wart odwiedzenia

Choć bez wątpienia zobaczenie na żywo średniowiecznego narzędzia tortur to świetna atrakcja, Zamek Kamieniec oferuje o wiele więcej. Ta gotycka budowla wzniesiona została na skale, sprawowała funkcję zamku obronnego w XIV wieku. Kilka lat później dobudowano w kierunku wschodnim zamek "niższy" zwany też korczyńskim, który do gotyckich murów wniósł powiew renesansu. Zamek Kamieniec znajduje się w malowniczym miejscu, z którego rozciągają się niesamowite widoki, a we wschodniej części znajduje się wspomniane już muzeum, urządzone przez pana Andrzeja Kołdera, pasjonata historii i kolekcjonera dawnych militariów, zabytkowych przedmiotów oraz pamiątek po poprzednich właścicielach budowli. Muzeum można odwiedzać codziennie od godziny 10 do 17.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: