Nie tylko plaże i kurorty. Malownicze wybrzeże Turcji oferuje prawdziwe perełki warte odwiedzin

Turcja to kraj w którym znajdziemy wiele niesamowitych atrakcji, obłędnie smaczną kuchnię i ciekawą kulturę. Wybrzeże to szczególne miejsce, podobnie jak słoneczna Antalya, która jest chętnie odwiedzana przez turystów. Zjawiskowe plaże i wystawne kurorty to jednak nie wszystko - lokalizacja ma do zaoferowania o wiele więcej perełek.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Majówka zbliża się wielkimi krokami podobnie jak sezon wakacyjny, co za tym idzie, ruszają pierwsze plany na tegoroczny wypoczynek. Turcja od lat jest w czołówce miejsc chętnie wybieranych przez Polaków. Kuszą nie tylko ceny, ale także piękno wybrzeża czy malownicze widoki, które znajdziemy niemal w każdym regionie. 

Malownicza Antalya poleca się na majówkowy i letni wypoczynek 

Turcja to kraj kontrastów, zarówno jeśli chodzi o bogatą kulturę, niezliczoną ilość architektonicznych zabytków, jak i ukształtowanie terenu i zjawiskowe widoki. Wybierając na cel podróży wybrzeże, grzechem jest ominąć miasto Antalya, które jest prawdziwą mekką dla fanów pięknych plaż, sportów wodnych, ale także ciekawych atrakcji turystycznych. Ten region Turcji ma tak dużo do zaoferowania, że podczas jednego pobytu ciężko będzie zobaczyć je wszystkie - niektore perełki są jednak na liście obowiązkowej. 

Antalya to miejsce chętnie i licznie wybierane przez Polaków, niestety wiele rodaków poprzestaje na eksploatowaniu plaż i typowych atrakcji. Tymczasem region ma do zaoferowania o wiele więcej niż luksusowe hotele i restauracje ze smacznym jedzeniem. Przykładem jest oddalone o około 70 kilometrów miasto Manavgat, które słynie z malowniczego łańcucha górskiego i rzeki Manavgat, która dociera do Morza Śródziemnego i jednocześnie tworzy piękny, czterometrowy wodospad o nazwie Selalesi. Miejsce nazywane jest "Turecką Niagarą", a widoki w tej lokalizacji są z pewnością niezapomniane. 

Zobacz wideo Jak Polacy zamierzają spędzić majówkę 2023? I czy da się na niej zaoszczędzić? [SONDA]

Side - antyczne miasto o historii sięgającej 2,5 tys. lat

W niewielkiej odległości od malowniczego wodospadu znajdziemy także Side, czyli historyczne miasto, z imponującą antyczną częścią zwieńczoną malowniczym cyplem. Historia tego miejsca sięga VI wieku p.n.e. Nie powinny zatem nikogo dziwić liczne budowle, które przez stulecia były świadkami historii tego miejsca. Głównym punktem Side jest kolosalny kompleks teatralny z II wieku, a także dawny ośrodek handlowy nieopodal amfiteatru czy też łaźnia, która obecnie pełni funkcję muzeum. Na cyplu znajdziemy także świątynie Apolla, Bramę Wespazjańską, szpital z VI wieku czy samą główną ulicę, a raczej pozostałości budynków mieszkalnych czy sklepów. 

Inną atrakcją oddaloną z kolei godzinę drogi od Side jest Park Narodowy Kanionu Köprülü, którego głównym punktem jest właśnie sam kanion. Mierzy on aż 14 kilometrów, a dodatkowym atutem jest pięć zabytkowych mostów - jeden z nich pamięta czasy starożytne. Miejsce to ostoja spokoju i bliskości natury. Można tu zarówno wędkować jak i biwakować i spędzać czas na rozmaitych aktywnościach. 

Więcej o: