Tego nie można robić na działce. Lista zakazów jest długa, a niektóre zaskoczą nawet stałych bywalców

Jedziesz na działkę? Pamiętaj o przestrzeganiu regulaminu, bo jak się okazuje, lista zakazów jest długa. Dekalog Ogródków Działkowych jasno mówi, czego lepiej się wystrzegać - niektóre wytyczne zaskoczą niejednego stałego bywalca. Hodowla zwierząt czy palenie liści to zaledwie kropla w morzu zakazów.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wolnoć Tomku w swoim domku... ale nie na działce. Rodzinne Ogródki Działkowe kojarzą się głównie z odpoczynkiem, pracami w ogrodzie i czasem spędzonym w miłym gronie na łonie natury. Warto jednak podkreślić, że jak wszędzie taki na owym terenie panuje szczegółowy regulamin, którego złamanie może mieć opłakane konsekwencje.

Dekalog Rodzinnych Ogródków Działkowych - lista zakazów jest okazała

Regulamin Ogródków Działkowych jasno określa, co możemy, a czego nie możemy na naszym kawałku ziemi. Tego typu zasady mają na celu zminimalizowanie ryzyka niebezpiecznych zdarzeń oraz komfort wszystkich działkowiczów. Jeśli zatem planujesz wyjazd na swoją działkę lub jedziesz w odwiedziny, warto poznać kilka szczegółów, które jak się okazuje, mają ogromne znaczenie. 

W regulaminie ROD oraz w ustawie znajdziemy między innymi sposób korzystania z działki, jej zagospodarowania oraz zachowania na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych. Spore miejsce zajmuje także lista zakazów, której nieprzestrzeganie wiąże się z karą oraz odpowiedzialnością za czyny - na jej szczycie znajdziemy zakaz stałego mieszkania, a także prowadzenia działalności gospodarczej. W ten sposób łatwiej uniknąć kłopotliwych lokatorów, którzy z pewnością urządziliby sobie w takim miejsc sezonową noclegownię. 

Kolejnym punktem, o którym warto pamiętać, jest całkowity zakaz budowania, stawiania altan, szop, toalet czy komórek. Wyjątkiem są niektóre miejsca, które respektują małą architekturę za ukazaniem specjalnej zgody i pozwoleniem zwierzchnika ROD. Warto wspomnieć, że z działki nie możemy samodzielnie także usunąć drzew czy dużych krzewów - zezwolenie na każdą wycinkę wydają urzędnicy.

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Wyjazd na działkę nie taki oczywisty. Tego nie można robić w ROD

Przebywając na działce, nie można także dopuścić do palenia śmieci, liści czy roślinnych pozostałości - są przeznaczone do tego kompostowniki czy specjalnie kosze na odpady. Warto wspomnieć także o trosce nad zwierzętami. Surowo zabrania się wszelakich polowań, zastawiania sideł, pułapek czy strzelania (także petardami). Będąc w temacie, należy podkreślić, że na działce nie mogą przebywać także bez opieki koty czy psy - zwierzęta nie powinny być także spuszczane ze smyczy czy kagańca.  

Mycie samochodu czy naprawa także nie jest dozwolona. Warto zatem nie ryzykować i wybrać się na pobliską myjnię lub do mechanika. Z kolei hodowla zwierząt także ma pewnego rodzaju ograniczenia - w ROD dopuszczane są wyłącznie kury, króliki czy gołębie. Wówczas kluczowe jest posiadanie odpowiedniej zgody i spełnienie wszystkich warunków sanitarnych i higienicznych - dozwolona liczba jest jednak określona przez ROD. 

Nie można zmieniać infrastruktury ogrodowej, a także budować bram i furtek w ogrodzeniu zewnętrznym. Tego typu zmiany muszą być wcześniej uzgadniane z odpowiednią osobą z zarządu oraz wymagają zgody dwóch stron. Obowiązują także ograniczenia dla podpór roślinnych - w przypadku stosowania trejaży czy innych podpór do roślin pnących.

Więcej o: