Jak pozbyć się strachu przed lataniem? Te metody prawią, że na wakacje polecisz bez stresu

Strach przed lataniem przybiera różne formy. Jedni boją się, ponieważ nigdy dotąd nie mieli okazji oderwać stóp od ziemi i znaleźć się wysoko w przestworzach, stąd lęk przed nieznanym jest dość zrozumiały. Inni zaś, bez względu na doświadczenie podróżowania za pośrednictwem samolotu, za każdym razem czują obezwładniający strach. Jak temu zaradzić i skąd bierze się taka dolegliwość? Pomocne mogą być określone metody relaksacji i nie tylko.
Zobacz wideo Jastrzębski Węgiel pokonał Cuprum Lubin. Tomasz Fornal o problemach w podróży: Mnie udało się załapać na pierwszy samolot

Wybierając się na wakacje czy w podróż służbową, która będzie odbywać się samolotem, zdarzają się sytuacje, kiedy zastanawiamy się, jak pozbyć się strachu przed lataniem. Aerofobia to realny problem, którego doświadcza wielu ludzi. Dlatego jeśli jesteś jedną z tych osób, wypróbuj polecane przez nas metody walki z problemem.

Jak zwalczyć lęk przed lataniem. Zadbaj o komfort już na lotnisku

Jeśli zmagasz się z aerofobią, lub podróż samolotem to dla ciebie zawsze stresujący czas, zadbaj o komfort psychiczny na długo przed planowanym lotem. Po pierwsze warto spakować się z wyprzedzeniem. Choć może to wydawać się absurdalne, to jednak kiedy przygotujesz się nieco wcześniej, nie będziesz odczuwać dodatkowego stresu, związanego z organizacją. Zabierzesz torbę, telefon, bilet i kartę płatniczą oraz nieco gotówki w określonej walucie i to pozwoli ci już na początku nie wpadać w panikę, że o czymś zapomniałeś. 

Po drugie, będąc na lotnisku, często możesz spotkać specjalne psy terapeutyczne, które spacerują w towarzystwie wykwalifikowanych opiekunów. Zwierzaki potrafią wyczuć hormon stresu, dlatego jeśli nagle zobaczysz obok siebie przyjaźnie nastawionego psa, to znak, że on wie, jak bardzo potrzebujesz pomocy. Głaskanie sierści i przekierowanie uwagi na czworonoga wpływa pozytywnie na samopoczucie i pozwala się zrelaksować.

Kolejną dobrą metodą walki ze strachem przed lataniem jest posiadanie słuchawek. Włącz w telefonie ulubioną muzykę, lub specjalne tony służące relaksacji, po dokonaniu odprawy usiądź wygodnie i skup się na dźwięku. Świadome oddychanie także pomaga rozluźnić spięte mięśnie i wpływa korzystnie na cały organizm zestresowanej osoby. 

Kiedy boisz się latać, kluczową kwestią jest przekierowanie uwagi. Wówczas mózg odbierający intensywne bodźce czuciowe, zapachowe, wzrokowe, czy słuchowe skupia się na nich, a ty przestajesz odczuwać lęk. Jeśli na pokładzie samolotu chcesz mieć minimalne poczucie kontroli, wybieraj siedzenia po zewnętrznej stronie i te usytuowane nieopodal wyjść ewakuacyjnych.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Lęk przed lataniem, czyli co to jest aerofobia?

Aerofobia to inaczej lęk przed powietrzem. Może być odczuwana jako strach przed zawianiem, dyskomfort psychiczny podczas silnych podmuchów wiatru lub strach przed poruszaniem się w powietrzu. Badania naukowe przeprowadzone przez Dr. Emilio Munoz z Departamentu Psychiatrii, Kliniki Las Condes w Chile wykazują, że aerofobia nie jest zjawiskiem jednoznacznym. Część osób odczuwa lęk przed startem lub lądowaniem, inni koncentrują strach na możliwości wystąpienia turbulencji, a inni odczuwają niepokój związany z samym faktem bycia w powietrzu. Co więcej, są osoby, których przeraża wizja siedzenia w samolocie ze względu na niewielką powierzchnię. Wówczas wzmaga się uczucie klaustrofobii.

Kolejna grupa pasażerów zmaga się z lękiem wysokości lub z agorafobią i ewentualnym wybuchem paniki w zatłoczonym miejscu. Jeszcze inni nie potrafią poradzić sobie z poczuciem utraty kontroli. Do tego dochodzą złe doświadczenia z przeszłości oraz problemy z zaufaniem względem obcych, w tym wypadku pilota i obsługi. Dlatego jeżeli jesteś w którejś z wymienionych grup, zdefiniuj problem i wypróbuj polecane przez nas metody.

Więcej o: