Turyści tu na razie nie wypoczną. Popularna plaża została zamknięta. Wszystko za sprawą tego zwierzęcia

Bardzo często gdy w danym miejscu turystycznym pojawia się dzikie zwierzę, a do tego zagrożone wyginięciem, władze postanawiają taki teren zamknąć. Dokładnie to wydarzyło się na jednej z hawajskich plaż. Na brzegu pojawił się wyjątkowy gość, dla którego ograniczono ruch turystów.

Turyści, którzy wybrali się na rajski urlop na Hawajach, nie skorzystają z tej malowniczej plaży. Tamtejsze władze zadecydowały o zamknięciu terenu. Wszystko za sprawą pewnych odwiedzin. Na plaży pojawiło się urocze zwierzę, a dokładniej szczenię foki mniszki. Przebywa tam razem z mamą i dla ich spokoju uniemożliwiono turystom przebywanie w ich pobliżu. Zwierzętom zapewniono całodobowy monitoring, a pracownicy Departamentu Ziemi i Zasobów Naturalnych (Hawaii Department of Land and Natural Resource) nadzorują bezpieczeństwo ssaków każdego dnia.

Zobacz wideo Dlaczego Bałtyk umiera?

Mają całą plażę na wyłączność

Mniszka śródziemnomorska to zagrożony wyginięciem gatunek fok. Z tego powodu postanowiono o zamknięciu popularnej plaży Kaimana Beach, by młode wraz ze swoją matką mogło wypoczywać w spokoju. Hawajskie władze poszły nawet o krok dalej i ogrodzili plażę tymczasowym zabezpieczeniem, w razie gdyby sam zakaz wstępu nie powstrzymał wścibskich turystów od oglądania zwierząt z bliska. Złamanie zakazu skutkować będzie wysoką grzywną.

Okres wiosny jest dla fok niezwykle ważny, ponieważ jest to czas karmienia młodych i ich dorastania. W związku z tym potrzebują one zacisznego i bezpiecznego miejsca. Jak podaje accuweather.com, Hawajski Departament Ziemi i Zasobów Naturalnych zachęca, by mieszkańcy i turyści korzystali z innych dostępnych plaż i terenów zielonych. Szczenię wraz z mamą najprawdopodobniej będzie zamieszkiwać teren plaży przez kolejne 5-7 tygodni, aż do zakończenia okresu karmienia.

Urocza, piękna i zagrożona

Mniszka śródziemnomorska zamieszkuje w dużej mierze wschodnie wody Morza Śródziemnego oraz wschodni Atlantyk, chociaż te pojawiły się również na Hawajach i nie jest to aż taką rzadkością. Niestety ze względu na liczne polowania, również ze strony rybaków, którzy traktują foki jak konkurencję w walce o ryby, gatunek mniszki jest zagrożony wyginięciem. Szacuje się, że na całym świecie pozostało jedynie 1570 przedstawicieli gatunku. Z tego powodu wdrażane są takie rozwiązania, które mają za zadanie uchronić foki mniszki przed wyginięciem. 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: