Oszuści wyjątkowo aktywni przed majówką. "Zostajesz bez pieniędzy i wczasów"

Na co powinniśmy zwrócić uwagę rezerwując pobyt, by uniknąć straty pieniędzy i rozczarowania? Policja stworzyła poradnik dla turystów z przydatnymi informacjami. Okazuje się, że oszuści często stosują metodę na tzw. wirtualny pensjonat.

Wiele osób poszukuje obecnie noclegów na weekend majowy. Warto jednak zachować ostrożność. Policjanci jak co roku ostrzegają przed oszustami, którzy publikują fałszywe oferty. Na oficjalnym portalu policji pojawiło się ostrzeżenie przed tego typu sytuacjami. Jak przypominają autorzy artykułu, atrakcyjne cenowo hotele czy pensjonaty, które kuszą wysokim standardem oraz świetną lokalizacją, często tak naprawdę nie istnieją. 

Zobacz wideo Czy ceny nad morzem bardzo skoczyły do góry?

"Bądźmy czujni"

Jak wygląda takie oszustwo? Zazwyczaj po tym, jak turyści wpłacą zaliczkę lub opłacą cały pobyt, kontakt z ogłoszeniodawcą się urywa. Policjanci nazwali to metodą na tzw. wirtualny pensjonat. Zanim więc zarezerwujemy pobyt i wpłacimy pieniądze, warto wnikliwie sprawdzić obiekt. - Bądźmy czujni i skrupulatnie sprawdzajmy znalezione w Internecie oferty. W ten sposób możemy uchronić się przed oszustwem i sprawić, że majowy weekend upłynie nam bez niepotrzebnego stresu - radzą policjanci. 

Jak się nie dać oszukać? Poradnik policji

Jakie wskazówki znalazły się w poradniku? Policjanci radzą, by korzystać z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów lub portali skupiających zweryfikowanych ogłoszeniodawców. Koniecznie sprawdźmy też, czy podany adres w ogóle istnieje. - W przypadku prywatnych ogłoszeń warto zadzwonić np. do pobliskiego lokalu usługowego i zapytać o obiekt, do którego zamierzamy się udać - dowiadujemy się z artykułu na stronie policji. 

Jeśli w ogłoszeniu jest bardzo mało informacji (na przykład nie ma numeru telefonu komórkowego), to powinno wzbudzić naszą czujność. Policjanci radzą także, by zaliczkę wpłacać na konto bankowe. - Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia co do uczciwości oferty - zaznaczają autorzy artykułu. 

Więcej o: