Niezwykłe znalezisko! Na tabliczce widnieje napis sprzed trzech tysięcy lat. " Przeklęty, przeklęty, przeklęty"

Nietypowe znalezisko wpadło w ręce archeologów. Naukowcy zaznaczają, że niewielka tabliczka może być artefaktem liczącym ponad 3000 lat. Co więcej, na przedmiocie widnieje napis w języku herbajskim, który według specjalistów jest treścią klątwy i nawiązuje do Boga Jahwe.
Zobacz wideo Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Archeologia to niemal synonim tajemnicy i niezwykłych odkryć sprzed wieków. Tym razem naukowcy na górze Ebal znaleźli niewielką tabliczkę, która mogła stanowić czyjąś własność trzy tysiące lat temu. To niejedyny zaskakujący fakt, najbardziej zadziwia bowiem widniejąca na tabliczce treść.

Tajemnicza tabliczka z Izraela. Ślad po dawnych wydarzeniach

Na górze Ebal w środkowej Palestynie archeolodzy znaleźli wyjątkowy artefakt. W ręce historyków wpadł niewielki ołowiany amulet, na którym widnieje napis a jego pochodzenie uznawane jest za najstarszy protohebrajski tekst, jaki kiedykolwiek znaleziono na terenie Izraela.

Jak informuje Religion News Service zdaniem profesora Gershona Galila z Uniwersytetu w Hajfie tego typu odkrycie dokonywane jest raz na tysiąclecie. Wraz z innym paleografem Pieterem Gertem van der Veenem z Uniwersytetu Johana Gutenberga w Moguncji udało się im rozszyfrować napis na około dwucentymetrowym artefakcie. Dzięki zastosowaniu skanowania tomograficznego możliwe było określenie, co przed wiekami wyryto na tabliczce.

Przeklęty, przeklęty, przeklęty - przeklęty przez Boga Jahwe. Umrzesz przeklęty. Przeklęty - na pewno umrzesz przeklęty. Przeklęty przez Jahwe - przeklęty, przeklęty, przeklęty

- brzmi treść zamieszczona na ołowianym amulecie. Według naukowców pisemna forma imienia Jahwe użyta już w tak odległej przeszłości rzuca nowe światło na dotychczasowe datowanie pierwszej wzmianki o kilka wieków wcześniej, nawet do 1400 r. p.n.e.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Znalezisko w kontekście biblijnym. Czyli co wiemy o Górze Ebal?

Okazuje się, że miejsce, w którym znaleziono amulet, nie jest przypadkowe. Góra Ebal w obecnej Palestynie była symbolem przekleństwa w Starym Testamencie. W prosty sposób możemy zweryfikować te doniesienia, biorąc pod uwagę zapis w Biblii. 

W Księdze Powtórzonego Prawa czytamy, że Mojżesz wydał nakaz zachowania prawa, które ogłosił. W 11 wierszu pojawiają się zapisy dotyczące błogosławieństw oraz przekleństw. 

A na górze Ebal staną, by przeklinać: Ruben, Gad, Aser, Zabulon, Dan i Neftali. Lewici zabiorą głos i zawołają do całego Izraela: Przeklęty każdy, kto wykona posąg rzeźbiony lub z lanego metalu - rzecz obrzydliwą dla Pana, robotę rąk rzemieślnika - i postawi w miejscu ukrytym. A w odpowiedzi cały lud powie: Amen

- Stary Testament, Księga Powtórzonego Prawa, Rozdział 27, wiersz od 13 do 15. W dalszej części czytamy, że przeklęty jest ten, kto gardzi swą matką i ojcem, przesuwa granicę pola swego względem bliźniego, a także ten, kto sprawia, że niewidomy błądzi na drodze, kto łamie prawo obcokrajowca, sieroty lub wdowy. To tylko kilka przykładów, w sumie Mojżesz podyktował 12 przekleństw odnoszących się do postępowania ludzkiego.

Więcej o: