Koniec z zaciskaniem pasa na wakacjach. Możesz otrzymać specjalny dodatek, a kwoty wcale nie są małe

Wyjazd na wakacje, szczególnie w dobie szalejącej drożyzny, to niemały wydatek. W związku z tym wiele osób rezygnuje ze wspólnych podróży, by nie naruszać poważnie rodzinnego budżetu. Jednak nie wszyscy wiedzą, że mogą otrzymać specjalny dodatek do urlopu.

Każdy z nas marzy o zasłużonym urlopie w kraju lub za granicą, jednak nie każdy może sobie na niego pozwolić. W takim przypadku mogą nam przysługiwać tzw. wczasy pod gruszą, czyli specjalne dofinansowanie wypoczynku z funduszu socjalnego. Na czym to polega? Podpowiadamy. 

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Uzyskaj dofinansowanie wypoczynku

Wczasy pod gruszą są wypłacane w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Tworzą go pracodawcy, którzy zatrudniają minimum 50 pracowników. Każda z firm posiada odrębny regulamin określający wysokość świadczenia, osoby uprawnione do z niego skorzystania, częstotliwość wypłat, a także wymaganą liczbę dni nieprzerwanego urlopu, by otrzymać dofinansowanie. 

Jak donosi rządowy portal gov.pl, o przyznaniu i wysokości świadczenia powinna decydować sytuacja życiowa, rodzinna oraz materialna pracownika. Na podstawie kryterium dochodowego pracodawca ustala kwotę, która często nie jest niska, a także częstotliwość wypłat. Oznacza to, że im niższy dochód na rodzinę, tym częściej możemy ubiegać się o pieniądze.  

Wczasy pod gruszą 2023 - ile pieniędzy i jak uzyskać?

Pracownicy, którzy chcieliby skorzystać z wczasów pod gruszą, muszą złożyć pracodawcy oświadczenie o sytuacji rodzinnej i majątkowej. Oprócz wniosku o urlop, ważne jest także przygotowanie wniosku o wypłatę dofinansowania. 

Dzięki świadczeniu możemy zapłacić mniej za wyjazd, zaplanować większy budżet czy dłuższy urlop. Co ważne, pracownik ma dowolność co do wyboru terminu urlopu wypoczynkowego, a także sposobu, w jaki go spędzi. Możemy samodzielnie zorganizować wycieczkę, skorzystać z oferty biura podróży, a nawet zostać w domu. W związku z tym pieniądze możemy przeznaczyć także na inne cele... jednak co jest lepsze od taniego podróżowania? 

Więcej o: