Wstrzymali ruch, uruchomili paparazzi. Cała rodzina poruszała się w błyskach fleszy. "Celebryci"

To był nie lada spektakl, który zachwycił nie tylko warszawskich ornitologów. Pierwsza w tym roku przeprawa nurogęsi już za nami. Cała ptasia rodzina dotarła bezpiecznie do Portu Czerniakowskiego, a ich podróż w blasku fleszy tała się lokalną atrakcją. Informację w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" potwierdziła Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Mama oraz dwanaścioro piskląt to pierwsze w tym roku nurogęsi, które przedostały się z terenów lęgowych nad rzekę. 

Pierwsza rodzina tych wyjątkowych ptaków przedostała się już z Łazienek Królewskich do Portu Czerniakowskiego. Dzisiejsza akcja zakończyła się sukcesem

- poinformował w swoich mediach społecznościowych Zarząd Zieleni Warszawy. Aby ptaki mogły bezpiecznie przejść przez ruchliwą, sześciopasmową ulicę Czerniakowską, wstrzymano ruch. Finalnie, w czwartek około godziny 10, ptasia rodzina dotarła do celu. 

Na miejscu był nasz ornitolog

- dodała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Nurogęsi pod czujnym okiem

W pomoc w tym przedsięwzięciu zaangażowali się nie tylko pracownicy warszawskiego Zarządu Zieleni, ale i wolontariusze. Jak podaje stołeczny portal, w tym roku przeszkolono 30 osób, które monitorują okolicę, w której mogą pojawić się nurogęsi. 

Zorganizowaliśmy dla wolontariuszy szkolenie na trasie, którą obecnie pokonują trzy razy dziennie. Mają za zadanie monitorować okolice Kanału oraz Łazienek Królewskich i stosować się do zaleceń w przypadku zaobserwowania tych ptaków

- czytamy na oficjalnej stronie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Oprócz przeszkolenia ochotników, zadbano także o umieszczenie tablic informacyjnych. 

Podczas szkolenia wzdłuż kanału rozmieściliśmy tablice informujące o tym, że trwa okres lęgowy nurogęsi i należy zachować ostrożność.

Stołeczna "atrakcja" w blasku fleszy. "Celebryci"

Przeprawa mamy i jej piskląt stała się nie lada atrakcją. Zdjęcia z uroczego spaceru szybko trafiły do sieci. Kilka fotografii umieściła także w swoich mediach społecznościowych Danuta Zalewska, radna Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy. 

Celebryci. Pierwsza w tym roku przeprawa nurogęsi w blasku fleszy.

Jak należy zachować się, jeśli zobaczycie nurogęś z małymi? Zarząd Zieleni m.st. Warszawy opublikował szczegółową instrukcję. Nie powinniśmy zbliżać się do ptaków na odległość mniejszą niż 3-4 metry, ani nie pozwalać na to naszym czworonożnym pupilom. Nie powinniśmy także zaganiać zwierząt z powrotem do parku, ani próbować karmić. Warto zachować spokój i poinformować o ptasiej przeprawie innych przechodniów. 

Więcej o: