Popularny szlak w Tatrach zamknięty "od 21 kwietnia do odwołania". Niedźwiedzia rodzina potrzebuje spokoju

Tatrzański Park Narodowy poinformował o konieczności zamknięcia żółtego szlaku prowadzącego przez Kuźnice, Dolinę Jaworzynki i Przełęcz między Kopami. Jak podaje park, powodem jest zapewnienie spokoju niedźwiedziej rodzinie.

Zarówno na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego, jak i w serwisach społecznościowych można przeczytać komunikat o zamknięciu żółtego szlaku. To informacja, która powinna szczególnie zainteresować osoby wybierające się w góry nie tylko w tym tygodniu, ale też podczas tegorocznej majówki. Szlak prowadzący przez Kuźnice, Dolinę Jaworzynki oraz Przełęcz między Kopami (w obu kierunkach) został zamknięty do odwołania

Zobacz wideo Wyjrzeli przez okno i zobaczyli niedźwiedzia w basenie. Najpierw demolował śmietniki, potem chłodził się w wodzie

Niedźwiedzia rodzina potrzebuje spokoju. TPN zamyka popularny szlak

Jak podaje TPN, powodem zamknięcia popularnego szlaku turystycznego jest konieczność "zapewnienia spokoju niedźwiedziej rodzinie, która przebywa w pobliżu". Pracownicy parku chcą zapewnić zwierzętom i turystom bezpieczeństwo, a jednocześnie maksymalnie zadbać o ochronę środowiska.

Zamknięcie szlaku żółtego obowiązuje od 21 kwietnia 2023 r. Nie poinformowano, jak długo szlak będzie wyłączony z użytku - wiadomo, że pozostanie zamknięty do odwołania. Warto więc śledzić komunikaty Tatrzańskiego Parku Narodowego, jeśli planujemy wycieczkę w góry. Jak poinformowano w komunikacie TPN:

Priorytetem parku narodowego jest ochrona przyrody, w tym ochrona procesów naturalnych. Z tego powodu czasami ludzie muszą ustąpić dzikim mieszkańcom Tatr. Pracownicy terenowi Tatrzańskiego Parku Narodowego obserwują sytuację.

Inny popularny szlak zamknięty z powodu remontu

Żółty szlak prowadzący przez zamknięty teren to nie jedyny obszar, który wyłączono z użytku dla turystów. Na początku kwietnia 2023 r. pojawiła się informacja, że inny popularny szlak pieszo-rowerowy, który prowadzi od Czerwonego Klasztoru do Szczawnicy, zostaje zamknięty. Tutaj powodem nie była jednak wymagająca ochrony natura, a remont. Szlak będzie oddany do użytku ponownie dopiero za kilka miesięcy. 

Jakie inne szlaki są jeszcze zamknięte w Tatrzańskim Parku Narodowym? Na stronie TPN można przeczytać, że:

  • od 1 marca do 30 listopada istnieje bezwzględy zakaz poruszania się po parku od zmierzchu do świtu i to na wszystkich szlakach;
  • w Dolinie Białego zamknięto do odwołania żółty szlak z powodu uszkodzenia mostu;
  • aby wzmocnić populację cietrzewi, wprowadzono ograniczenia od 1 marca do 15 maja w kilku miejscach w TPN; zamknięto od zmierzchu do godzin porannych odcinki kilku szlaków - więcej informacji można znaleźć na stronie parku.

Do 15 maja zamknięte dla turystów są także takie szlaki jak odcinek między Przełęczą w Grzybowcu a Wyżnią Kondracką, Doliną Tomanową (od skrętu przy Kamienistym Żlebie) po Chudą Przełączkę oraz trasa na Dolinę Pięciu Stawów Polskich, prowadząca przez Świstówkę Roztocką i Morskie Oko. Warto wyłączyć te trasy z majówkowych planów. Dodatkowo w Dolinie Kościeliskiej do odwołania zamknięta jest jaskinia Mroźna, z uwagi na planowany w tym roku remont.

Więcej o: