Wulkaniczna Małopolska na długi weekend. W tym regionie Polski, aż roi się od uśpionych wulkanów wartych zobaczenia

Choć wydaje się to niewiarygodne, to faktycznie w Polsce możemy pochwalić się wulkanami. Nie są one oczywiście aktywne i nie zanosi się na to, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Aktywne są jednak mofety, a turyści mają możliwość zjazdu na nartach ze stoku wulkanicznego.

Długie piesze wędrówki, zjazd na nartach z wulkanu i zapierające dech w piersiach widoki. To wszystko do zaoferowania ma Małopolska. Warto rozważyć ten region jako punkt główny majówkowej wycieczki. Tu nawet jeśli pogoda nie dopisze, będziecie bawić się dobrze.

Szlakiem wulkanów przez majówkę. Zaobserwuj mofety

Choć wulkany nie są już aktywne, to nadal można zaobserwować jak ziemia... oddycha. To właśnie za sprawą mofet. Są to miejsca, w których ze szczelin wydobywa się charakterystyczne bulgotanie. Jest to nic innego jak dwutlenek węgla uciekający z ziemi przez szczeliny, co świadczy tylko o jednym - wiele metrów pod ziemią stale toczą się procesy wulkaniczne. Nie należy jednak mylić mofet z gejzerami, ponieważ nie wydobywa się z nich ani woda, ani para wodna. Mofety znajdują się przede wszystkim w Szczawniku, Złockiem i Tyliczu. To właśnie w tej ostatniej miejscowości doliczyć się można niemal 50 miejsc, z których wydobywają się wulkaniczne oddechy. Mówi się również, że nad mofetami giną owady, ptaki, a nawet owce. Temu winne są zbyt duże stężenia dwutlenku węgla.

Zimą zjeżdża się tu na nartach

W Kluszkowcach na górze Wdżar można śmiało szusować na nartach. Ten wygasły wulkan od lat służy turystom jako malowniczy stok. Na samym szczycie góry doświadczymy nietypowego zjawiska. Zwariuje tam każdy kompas i zamiast północy wskazywać będzie południe. Prawdopodobnie jest to spowodowane właśnie aktywnością wulkaniczną Wdżaru, a teoria głosi, że w zastygniętej magmie znajduje się magnetyt - minerał, który ustawił się według dawnego namagnetyzowania ziemi. Jeśli jednak wybieramy się tam poza sezonem zimowym, nic straconego. Wiosną i latem prężnie działa tam górski i wodny ośrodek sportu, wypoczynku i dobrej zabawy. Jest to więc doskonałe miejsce zarówno na samotny wyjazd, jak i rodzinny urlop.

Zobacz wideo Kraków niczym Bali czy Marrakesz. Trafił do rankingu 10 'najwspanialszych na świecie'

Zamek na dawnym wulkanie

Ślady po wulkanach zaobserwować można również na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Nie każdy wie, że przepiękna forteca w Rudnie, Zamek Tenczyn zbudowany został na dawnym stożku wulkanicznym. Wzgórze nie jest wybitnie wysokie i nie przekracza 400 metrów n.p.m., jednak mimo to rozciągające się w pobliżu widoki robią niesamowite wrażenie i mogą być prawdziwą ucztą dla oczu.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: