Jaka pogoda na majówkę 2023? IMGW przygotował prognozę długoterminową. Lepiej jeszcze nie chować kurtek

Po świętach wielkanocnych nadszedł czas na wyczekiwanie majówki. W tym roku wypada ona w doskonałym terminie, a ci, którzy postanowili wziąć urlop 2. maja będą mogli cieszyć się pięciodniowym urlopem. Pozostaje pytanie, czy planowanym wyjazdom i imprezom przy grillu towarzyszyć będzie słoneczna pogoda.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował długoterminową prognozę pogody na najbliższe tygodnie, w tym długi weekend majowy. Rozwiewa to wszelki wątpliwości, a ewentualni urlopowicze już teraz wiedzą czego się spodziewać. Choć temperatury będą dość wiosenne, nie warto nastawiać się na prażące słońce i upały. 

Zobacz wideo Chłodna wiosna? „Wciąż jesteśmy powyżej średnich temperatur z ostatnich lat"

Majówka jak zwykle, czyli deszczowa

Według analizy IMGW najprawdopodobniej w całej Polsce należy spodziewać się delikatnych opadów deszczu. Największe szanse na deszczową pogodę mają mieszkańcy południa, tam prawdopodobieństwo wynosi niemal 80 proc., natomiast niewykluczone, że padać będzie także w innych regionach Polski. Temperatury również nie będą zbyt wysokie.

Najcieplej będzie na Podkarpaciu gdzie prognozuje się temperaturę w wysokości 16 st. Celsjusza. Niemal tak samo ciepło będzie w województwie mazowieckim i na południu kraju. Tam słupki termometrów wskażą 15 st. Celsjusza, z wyjątkiem Tatr, gdzie temperatura nie przekroczy 12 st. Nieco chłodniej będzie na Pomorzu i Pomorzu zachodnim, gdzie przewiduje się 11 st. Tam urlopowicze powinny zabrać ze sobą kurtki i szaliki. W reszcie kraju nieco lepiej, bo IMGW przewiduje, że słupki termometrów podskoczą do 14 st., co jest już wystarczająco dobrą pogodą np. na majówkowego grilla. Należy jednak pamiętać, że to średnie maksymalne temperatury, a podsumowując cały pierwszy tydzień maja przewiduje się, że termometry wskazywać będą między 8, a 12 st. Celsjusza.

Co robić w zimną i deszczową majówkę? Poszukaj inspiracji

Nie najlepsza pogoda na majówkowym urlopie to żaden koniec świata. Istnieje cała masa pomysłów, które można w tym czasie zrealizować. Nie trzeba wcale rezygnować z grilla, wystarczy przenieść imprezę do domu i znaleźć jednego śmiałka, który niezrażony pogodą usmaży mięso dla reszty gości. Nie brakuje w końcu historii o tych, którzy grillowali w deszczu spragnieni smaku majówkowych pyszności. Jeśli jednak to nie dla nas, warto zorganizować wieczór filmowy lub spotkanie przy planszówkach i grach towarzyskich.
Z kolei podczas wyjazdu w góry, czy nad morze należy pamiętać o zapakowaniu ciepłych ubrań. W końcu jak mówi norweskie przysłowie: Nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani ludzie.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: