Skandaliczne zachowanie turystów w muzeum Auschwitz. Internauci nie pozostawili na nich suchej nitki

W muzeum upamiętniającym ofiary obozu koncentracyjnego Auschwitz doszło do oburzającego zdarzenia. Para turystów nie przejmując się niestosownością swojego zachowania, zaczęła pozować do zdjęć. Władze muzeum zareagowały i opisały całe zajście.

Internet obiegło oburzające zdjęcie z muzeum Auschwitz. Widać na nim jak mężczyzna robi zdjęcie kobiecie, która uśmiechnięta pręży się na torach prowadzących do bramy głównej byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Dokładnie tymi samymi torami przywożeni byli obozowicze, skazywani tym samym na okrutną śmierć. Sprawa nie pozostała jednak obojętna internautom i władzom muzeum, które odniosły się do skandalicznego zachowania.

Zobacz wideo Rocznica II wojny światowej. To był największy konflikt zbrojny w historii ludzkości

Internauci nie szczędzili krytykujących komentarzy

Na profilu @MariaRMGBNews na Twitterze pojawiło się autorskie zdjęcie prezentujące obcą parę turystów, zachowujących się nieodpowiednio na terenie obozu w Oświęcimiu. Niesmaczne zachowanie pary odwiedzających spotkało się z natychmiastową reakcją użytkowników portalu Twitter. Nikomu nie spodobał się pomysł traktowania muzeum Auschwitz jako tło do beztroskiej i wesołej fotografii. Wiele osób wyraziło swoje oburzenie w komentarzach.

Szokujące. Czy oni wiedzą w ogóle gdzie byli?
Byłem w Dachau. To było jedno z najbardziej wstrząsających doświadczeń w moim życiu. Nie potrafię sobie wyobrazić, jaka osoba mogłaby się w jakikolwiek sposób uśmiechnąć, będąc na tym terenie.
Ignorancja, narcyzm i znieczulica.
Miałem podobne doświadczenie w miejscu pamięci tragedii World Trade Center. Dziewczyny robiły dzióbki i pozowały do zdjęć, opierając się o wyryte nazwiska ludzi, którzy stracili życie w wieżach

- komentują zniesmaczeni internauci, dodając, że takie historie mają miejsce także w innych ważnych miejscach pamięci. Sama autorka zdjęcia dodała, że w trakcie wycieczki wielokrotnie turyści proszeni byli o zachowanie należytej powagi oraz szacunku i nierobienie nieodpowiednich zdjęć.

Muzeum skomentowało zajście. "Uszanujcie ich pamięć"

Do sprawy odniosło się samo muzeum byłego obozu koncentracyjnego. Pod opublikowanym postem pojawił się oficjalny komentarz podsumowujący całą sytuację.

Zdjęcia mogą mieć ogromną wartość emocjonalną i dokumentacyjną dla odwiedzających. Fotografie pomagają nam pamiętać. Przychodząc do Muzeum Auschwitz odwiedzający powinni pamiętać, że wchodzą na autentyczny teren byłego obozu koncentracyjnego, w którym zamordowano ponad milion osób. Uszanujcie ich pamięć.

Niestety, mimo wielu komunikatów ze strony pracowników muzeum, a także opinii publicznej, na terenie obozu nadal spotyka się turystów, którzy nie zwracają uwagi na powagę sytuacji i pozują do zabawnych zdjęć, robiąc śmieszne miny, czy "artystyczne" ujęcia. Warto jednak wstrzymać się i w tak ważnym historycznie miejscu odpuścić pewne zachowania.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: