Kradzieże w PKP Intercity. Ze złodziejami współpracowali... konduktorzy. Zatrzymano 14 osób

Podróżowanie pociągiem to nie tylko tańszy, ale także ekologiczny wybór kiedy planujemy daleką trasę. Jednak okazuje się, że wszędzie należy zachować ostrożność. Zorganizowana grupa przestępcza okradała pasażerów, a cały proceder odbywał się pod okiem i w porozumieniu z kilkoma konduktorami oraz ochroniarzami. Zatrzymano 14 osób.
Zobacz wideo Karnowski: PKP CARGO jest teraz o 90 proc. mniej warte niż w grudniu 2015 r

Proceder nie był jednorazową sytuacją. Okazuje się, że do kradzieży dochodziło podczas podróży pociągami PKP Intercity na trasach dalekobieżnych. Zorganizowana grupa przestępcza typowała ofiary i atakowała. 

Kradzieże w PKP. Funkcjonariusze z CBŚP zatrzymali 14 osób

Sprawa kradzieży znana jest już od 2021 roku, wówczas ujawniono, że ofiarami padli głównie Ukraińcy oraz zatrzymano siedem osób. Jednak rozpracowanie całej szajki trwało nadal. Jak informuje Polsat News, Policjanci z Centralnego Biura Śledczego dotarli do kolejnych 14 osób, którzy brali udział w okradaniu pasażerów. Z ustaleń śledczych wynikało, że gang współpracował z kimś, kto dobrze znał środowisko i był obecny podczas podróży. Przypuszczenia sprawiły, że sprawa nie została od razu zamknięta. Materiał dowodowy pozwolił zatrzymać sprawców.

Na początku marca 2022 roku policjanci CBŚP przeprowadzili kolejne uderzenie, podczas którego zatrzymano 13 osób i czternastą doprowadzono z zakładu karnego do Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Akcja miała miejsce na terenie województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i mazowieckiego

- czytamy wypowiedź rzeczniczki CBŚP dla Polsat News. Z informacji przekazanych przez Dział Prasowy Prokuratury Krajowej wynika, że w procederze brało udział trzech konduktorów, siedmiu kierowników pociągów, a także dwóch ochroniarzy.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Przestępcy zatrzymani. Grozi im do ośmiu lat więzienia

Podejrzani działali od 2020 do 2021 roku w różnych województwach. Jak ustalił Polsat News, do sytuacji dochodziło na trasach pociągów dalekobieżnych relacji takich jak:

  • Świnoujście - Przemyśl,
  • Świnoujście - Warszwa.
Prokurator przedstawił 10 osobom, w tym konduktorom, kierownikom pociągów, zarzuty dotyczące przyjmowania w związku z pełnieniem funkcji publicznej od członków grupy przestępczej korzyści majątkowych w łącznych kwotach od 3 do 9 tys. zł w zamian za umożliwienie im dokonywania kradzieży, kradzieży zuchwałych w pociągach dalekobieżnych na szkodę podróżnych

- czytamy informacje przekazane przez Prokuraturę Krajową. Zatrzymanym grozi osiem lat pozbawienia wolności. Ze względu na fakt, iż sprawa nadal jest rozwojowa, śledczy apelują, aby osoby, które zostały okradzione w pociągach dalekobieżnych, zgłosiły ten fakt. W tym celu należy skontaktować się z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji pod numerem telefonu (+48) 477 218 984. 

Więcej o: