To ulubione kierunki wakacyjne Rosjan. Wybierają te lokalizacje, by nie martwić się o sankcje

Liczba miejsc sprzedawanych przez linie lotnicze na loty z Rosji do UE spadła o 99 proc. Dane z ostatniego roku ujawniają jednak w których krajach Rosjanie czują się bezpiecznie i komfortowo. Na liście ich topowych kierunków wakacyjnych znajdziemy egzotyczne wyspy czy Kraje Arabskie.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że na kraj agresora nałożono wiele sankcji, w tym także tych dotyczących podróżowania. Nie oznacza to jednak, że Rosjanie przestali wyjeżdżać na wakacje czy w wyjazdy służbowe. Chociaż lista kierunków skurczyła się do minimum, obywatele nadal mają wybór - najczęściej pada na egzotyczne, luksusowe zakątki świata. 

Kierunki wakacyjne Rosjan - na egzotycznych wyspach sankcje nie istnieją 

Sankcje podróżnicze to m.in. skutki podjętych przez Rosję agresywnych działań na Ukrainę. Mieszkańcy mają zatem problem z wyjazdem na wakacje, służbowym weekendem czy zwiedzaniem świata. Jak się jednak okazuje, Rosjanie sprytnie obchodzą nowe prawo i chociaż podróżują w świetle "nowych zasad", tak nadal to robią. Wyznacznikiem bez dwóch zdań są w tej kwestii pieniądze. Jedynie zamożni obywatele mogą w trakcie wojny pozwolić sobie na wakacje - jakkolwiek absurdalnie by to nie brzmiało.

Jedną z metod obchodzenia sankcji, jest wybieranie zaufanych linii lotniczych - mowa tu o Tureckich przewoźnikach, którzy chętnie goszczą na pokładzie Rosjan. Ponadto według badań przeprowadzonych przez firmę ForwardKeys, zajmującą się danymi o lotach, zamożni obywatele Rosji podróżują nawet więcej, niż w poprzednich latach, a jak się zdaje, wysokie ceny ich nie odstraszają. 

Zobacz wideo Jak sankcje nałożone na Rosję odbiją się na naszej gospodarce? Ekspert tłumaczy

Wakacje bez sankcji? Te kierunki są topowe wśród Rosjan 

Liczba miejsc sprzedawanych przez linie lotnicze na loty z Rosji do UE spadła o 99 proc., porównując dane z lat poprzednich. Rosyjscy turyści są jednak nadal miło widziani w Tajlandii, która jest wyjątkowo rozchwytywana. Loty do tego kraju klasą premium wzrosły o 81 proc. w porównaniu z 2019 rokiem. Kolejnym kierunkiem wakacyjnym są Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie popyt wzrósł o 108 proc. Dane wskazują także na Malediwy, na które "zapotrzebowanie" wzrosło o 137 proc., oraz Turcję - 144 proc. 

Podium należy do Afrykańskiego kraju, który oferuje skarby świata, wiele niesamowitych atrakcji, ciekawą kulturę i zjawiskową rafę koralową - mowa tu oczywiście o Egipcie, w którym liczba napływających turystów z Rosji wzrosła do 181 proc. 

Największy wpływ na podróże lotnicze do i z Rosji od czasu inwazji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku miały związane z wojną sankcje, które przyniosły szczególne korzyści Turcji i Bliskiemu Wschodowi, ponieważ te utrzymały bezpośrednie loty do i z Rosji

- powiedział Olivier Ponti, wiceprezes ds. analiz w firmie ForwardKeys. Biorąc pod uwagę wszystkie podróże, zarówno te premium, plus, jak i economy, obraz jest nieco inny. Chodzi oczywiście o wcześniej wspomniane już ceny oraz wysokie stawki, na które mogą sobie teraz pozwolić jednak tylko osoby zamożne. Najpopularniejszą trasą dla Rosjan w ciągu ostatniego roku była trasa do Antalyi - kurortu Riwiery Tureckiej. Loty tam z trzech głównych moskiewskich lotnisk, Wnukowo, Domodiedowo i Szeremietiewo, wzrosły odpowiednio o 144 proc., 77 proc. i 74 proc. w porównaniu z poziomem sprzed pandemii. 

Więcej o: